Spotřeba elektřiny může klesnout, když své spotřebiče používáte chytře

Spotřeba elektřiny je něco, co nás trápí stále více. Ceny za jednotky stoupají a tak je na místě začít efektivně šetřit. Mnohdy k tomu stačí jenom drobná věc, kterou není nic jiného, než správné používání, nebo nastavení našich spotřebičů. A to nás ani nemusí nijak omezit. Podívejte se s námi na efektivní a také na funkční tipy.

Nastavte svou televizi

Bez televize si domácnost téměř neumíme představit. Víte, že i vaši televizi lze nastavit tak, aby spotřeba elektřiny byla co nejmenší? Moderní televize mají několik přednastavených režimů, které umožní, že si vezmou mnohem méně proudu, než čekáte. Stačí tyto režimy aktivovat. Po pár minutých si na režim obrazu zvyknete a rázem šetříte bez omezení. Stejně tak tu mohou být i různé spořiče, nebo systémy automatického vypnutí. Ty se hodí v té domácnosti, kde televize běží neustále a přitom se na ni nikdo nedívá.

Vyměňte své spotřebiče

Možná byste se divili, kolik elektřiny bere taková stará lednička, nebo stará pračka. Je to více, než tušíte. Proto je vhodné uvažovat nad výměnou. Díky tomu spotřeba elektřiny výrazně klesne, díky čemuž se vám investice už za pár let vrátí. A následující roky vás mohou čekat příjemné finanční úspory. Vhodný spotřebič poznáte jednoduše. Čím více plusů u energetické třídy A má, tím lépe.

Vsaďte na moderní technologie

I ty mohou zajistit, že spotřeba elektřiny bude velmi výrazná bez toho, abyste se omezovali. Příkladem mohou být třeba tepelná čerpadla, které využijí jenom pár desítek procent elektrické energie a zbytek té potřebné čerpají ze vzduchu, ze země, nebo třeba z vody. A z tohoto všeho může vzniknout teplo.

Existují ale i spotřebiče s šestým smyslem, které sami upraví program tak, aby se šetřilo. Jde třeba o myčky, které umí zjistit špinavost nádobí, nebo o pračky, které odhadnou množství prádla. Jsou tu ale i chytré ledničky s možností sledovat jejich obsah skrz dvířka, a tak je nemusíte zbytečně otevírat, což je spojeno s únikem chladu a zbytečným sepnutím kompresoru.

Využívejte noční proud

Takzvaný noční proud, dnes nazývaný jako nízký tarif, sice nemusí přinést úsporu energie, ale může přinést úsporu finanční. Tento typ proudu je totiž podstatně levnější. A tak můžete na tento čas nastavit třeba činnost myčky nádobí, činnost vaší pračky, v tento čas můžete ohřívat vodu v bojleru, nebo třeba nabíjet elektromobil. Vše doslova za pár korun.

Hlídejte spotřebu

Hlídání spotřeby nemusí být nutně omezováním. To, že někde necháte zbytečně svítit, se na vašem komfortu nijak pozitivně nepodepisuje. Když tedy zhasnete, nic se u vás nemění. Proto buďte důslední a hlídejte spotřebu elektřiny. Je to třeba zbytečné svícení, ale klidně to může být i takzvaný stand-by režim u některých spotřebičů, nebo elektroniky. Pokud je používáte denně, už by vás jejich vytahování zásuvky omezovalo. Když jde ale o ty, které využíváte jenom zřídka, udělejte to. Budete překvapeni, kolik vám to ušetří peněz.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]