Spotřebiče jsou podle své energetické třídy rozděleny do abecední stupnice. Ta má každému zákazníkovi pomoci rozhodnout se během nákupu konkrétního zařízení.
Na první pohled je tak snadné porovnat dva spotřebiče, které jsou si jinak velmi podobné. Spolu se štítkem s písmenem se na stejném místě dá najít i údaj o roční spotřebě energie, tedy další položka k porovnání. Do dané třidy jsou takové spotřebiče zařazeny podle spotřeby a velikosti, menší jsou tedy úspornější. Původní škála však postupně přestala reflektovat technologický vývoj jednotlivých produktů, byly tedy potřeba určité dodatky.
Čím víc plusek, tím úspornější a zmatenější
Ty nejúspornější spotřebiče si tak získaly plusová znamení: A+++, A++, A+ apod. Výsledkem je situace, kdy lidé berou třídu A nebo A+ stále jako úspornější, ačkoli tomu tak ve srovnání s dalšími již není. Počet „plusek“ se tedy začal navyšovat, to ovšem spotřebitele ještě více mate. Bylo tedy nutné celou stupnici revidovat a aktualizovat pro dnešní poměry. Zajímavé je třeba to, že spotřeba energie lednice klesla za posledních 50 let asi o 80 %.
Aktualizace energetické stupnice
Řada písmen se tedy posunula a aktuálně jsou třídy A, B, C, D, E, F a G. V prvních dvou najdete obecně jen velmi málo výrobků. Obecně se počítá s dalším vývojem oboru, a tedy příchodem ještě hospodárnějších zařízení. Ta spolehlivě zaplní právě tyto energetické třídy. Rozdíl v úspoře mezi jednotlivými skupinami činí asi 20 %. Dřívější A+++ jsou tak momentálně B, A++ se staly třídou C a spotřebiče z třídy A+ najdete pod štítkem D.
Další aktualizace značení proběhne podle EU nejdříve za dekádu. Štítek vám sdělí informace o modelu, roční spotřebě a další podle kategorie. Například lednice mají objem chladicích částí a hluk, televize zase délku úhlopříčky. Vysavače sdělují účinnost vysávání, pračky praní. Na každém štítku je také QR kód odkazující na evropskou databázi výrobků EPREL, jež uvádí ještě více informací. A které výrobky na sobě takový štítek vůbec musí mít?
Seznam podle verze
Patří sem lednice a mrazáky včetně kombinovaných, myčky nádobí, trouby, sporáky, digestoře, vinotéky, pračky, sušičky, kombinace, televize a monitory, vysavače, svítidla, klimatizace, ohřívače vody, zdroje tepla a kotle. Novou stupnici ovšem využívá jen několik z nich, hlavně myčky, pračky, ledničky, televize a monitory. Od září 2021 se vztahuje i na svítidla. Například u trouby nebo kotle zůstává v platnosti původní označení.
Nové značky a nové předpisy
Výrobci musejí v rámci EU dodržovat spolu se stupnicí i nová nařízení. Jedním z nich je povinnost vyrábět nejméně 10 let po skončení prodeje produktu náhradní díly pro určený model. Stejně tak je potřeba zajistit, aby šly běžné náhradní díly vyměnit dostupnými nástroji bez rizika poškození samotného zařízení. Všechny spotřebiče tak získávají prodlouženou životnost. Existují však obavy, že se takový krok promítne do konečných cen.
Zdroj: ČEZ