Detaily, které učiní z ložnice útulné místo pro klidný spánek

Ložnice je velmi důležitým místem, kde by měl člověk odpočívat a načerpat novou energii. Měla by být pohodlná a útulná. Podle Feng Shui jsou ložnice a kuchyně těmi nejdůležitějšími místnostmi, přičemž klíčovou roli zde hraje i jejich umístění. Ve spánku je člověk bezbranný, neaktivní, tudíž by měla ložnice poskytovat pocit klidu a bezpečí.

Jestliže si zrovna nestavíte nový dům, nemáte pravděpodobně příliš možností, jak ložnici řešit dispozičně. Existuje však mnoho vychytávek, které k harmonickému dojmu pomohou a přitom nevyžadují žádné složité zásahy.

Barva v ložnici

Barva hraje v místnosti zásadní roli a ovlivní i to, jak se člověk cítí. Do ložnice se hodí barvy jemné, uklidňující: béžová, světle zelená, šedá, modrá. Naopak vhodné nejsou barvy jasné a syté, protože obsahují aktivní energii, která může ovlivnit dobu usínání i kvalitu spánku. Vyhněte se i geometrickým a ostrým útvarům a výrazných vzorů.

Zatemnění oken

Záclony a závěsy jsou rovněž důležitý ložnicový prvek. Mimo dekorace jsou i praktické a napomohou lepšímu spánku. Barva závěsů by neměla být příliš tmavá a materiál zbytečně těžký. Vybírejte tak, aby po jejich zastření místnost ztmavla, ale aby byl materiál lehký a barva jemná.

Denní světlo

Do ložnice by mělo dopadat i dostatek denního světla/slunečních paprsků, díky čemuž se místnost pozitivně nabije. Odstraňte vše, co brání průniku denního světla do této místnosti.

Květiny

Nedělejte si z ložnice botanickou zahradu, ale nějaká ta rostlinka by v ní být měla. Může to být třeba fíkus v rohu místnosti, menší kytka v květináči na komodě nebo klidně i řezané květiny ve váze na okenním parapetu. Vyzkoušejte, co bude zrovna vaší ložnici lichotit nejvíce.

Úklid

Ložnice by měla být vyvětraná, uklízená a působit svěžím/čerstvým dojmem. Nenechávejte válet na podlaze oblečení, hromady rozečtených či už dočtených knih, koš se špinavým prádlem, krabice s věcmi apod.

Povlečení

I povlečení volte v jemných tónech a pozor na geometrické, ostré tvary či výrazné vzory. Neméně důležitý je i materiál, který musí být na omak příjemný.

Dekorace

S dekoracemi v ložnici opatrně. Moc to s nimi nepřehánějte. Méně znamená více. Dekorativní může být už povlečení, přehoz, polštářky, lampička na nočním stolku, kytka. Do ložnice neumisťujte zbytečně hodně haraburdí.

Žádná elektronika

Elektroniku si do ložnice v žádném případě nedávejte. A pokud už musíte (třeba pracovní koutek), umístěte jej tak, aby světlo z obrazovky počítače nesměřovalo na postel. Jestliže ani toto není možné, pořiďte si nábytkovou sestavu, kde je možné počítač na noc zavřít do skřínky nebo alespoň jinak zakrýt. Ložnice není pracovna, neberte si sebou práci i do postele.

Obrázky: homeemoney, freshome