Očista rýže od toxinů a škrobů: Na proplach je lepší vyhradit čas v řádu hodin, ideálně přes noc

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Správné vaření rýže by měla mít každá hospodyně v malíku. Je to oblíbená příloha, která skvěle nahradí brambory nebo i těstoviny. Recepty s rýží najdete v každé kuchyni.

Polská, středomořská, asijská – recepty všech těchto oblastí vám dovolí rýži bohatě využít. Jak ale uvařit rýži, aby skutečně chutnala a současně neškodila zdraví? Než vůbec zapnete sporák nebo troubu, je nutné provést ještě jeden přípravný krok, tedy propláchnutí rýže. První důvod, proč to vůbec dělat, má co do činění s její chutí. Namočení odplaví část škrobu, který ovlivňuje jak chuť, tak efektivitu dalšího zpracování této obilniny.

Riziková rýže a jak se tomu vyhnout?

Nedávno se ukázalo, že právě rýže obsahuje také velké množství arsenu. Jeho přítomnost je často důsledek nadměrného použití pesticidů, případně další zemědělské chemie. Dlouhodobé usazování tohoto prvku v organismu vede k mnoha zdravotním potížím, srdečním chorobám i rakovině. Neznamená to ovšem, že má rýže z jídelníčku naprosto zmizet. Rozhodně ji ale důkladně propláchněte, abyste se přebytečných toxinů spolehlivě zbavili a vařili zdravou přílohu.

Jak dlouho tedy rýži namáčet?

Přípravu jídel s rýží se vyplatí plánovat s předstihem. Její krátké propláchnutí pod vodou totiž nebude stačit. Nejlepší metodou je louhování aspoň několik hodin předem, nebojte se nechat ji ve vodě přes noc. Těsně přes vařením tekutinu slijte a poté rýži zalijte čerstvou vodou.

Mytí rýže aneb Pro netrpělivé

Mnohdy se stane, že k nám nečekaně a bez varování přijde kuchařská inspirace. Nový recept, nápad nebo cokoli podobného. Pak chceme něco připravit opravdu rychle, ačkoli je v tom právě rýže. Stejně tak například po návratu z práce nebo dovolené. Jak tedy propláchnout rýži rychle a současně splnit výše uvedené parametry?

rýže na pánvi
Fotografie: Pixabay

Doba namáčení se dá zkrátit, ale před vařením nechte rýži aspoň 30 minut ve studené vodě. Toto pravidlo platí i pro přípravu rýže ve varných sáčcích. Zrnka vždycky nasypte do hluboké misky, namočte je a pak je vařte ve velkém objemu.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]