Chraňte své oblečení a minimalizujte rizika, která přináší koronavirus

Mnoho lidí se snaží sebe i své blízké co nejvíce ochránit před možnou nákazou, kterou přináší koronavirus. Jako velmi účinná forma prevence se ukázalo být především striktní dodržování hygienických pravidel, která se týkají nejen mytí rukou či čištění a dezinfikování předmětů, se kterými přicházíme denně do styku, ale také praní. Dnes pro vás máme právě několik praktických rad, jak postupovat při praní.

Oblečení svlékněte ihned po příchodu domů

Vědci, kteří zkoumali dobu, po kterou koronavirus vydrží být infekční na různých površích, uvádějí, že pokud jde o oblečení, virus na něm vydrží přibližně po dobu jednoho dne. Oproti povrchům mají oděvy tu výhodu, že jimi prochází vzduch a s ním i vlhkost, která zabraňuje, aby se na jejich povrchu zachytilo větší množství virů. Přesto se vyplatí opatrnost a také obezřetnost v souvislosti s tím, čeho se za pomoci našeho oblečení dotýkáme, například klik dveří, držadel v hromadné dopravě a podobně.

Jako samozřejmá, ale velmi praktická se také jeví rada, veškeré oblečení po příchodu například z nákupu ze sebe sundat, například již v chodbě, vysprchovat se a převléknout se do nového čistého oblečení.

Rozhodně se nedoporučuje si v oblečení, ve kterém jste byli venku, sednout na sedačku či postel, velmi lehko byste tak případným virem mohli tyto povrchy rovněž kontaminovat. Na obuvi koronavirus vydrží být infekční o něco déle, přibližně dva dny. Samozřejmostí by tak mělo být zouvání přede dveřmi bytu či domu, následné důkladné umytí rukou a taká pravidelná očista vlastní obuvi.

Oblečení skladujte odděleně

Pokud nemůžete z nějakého důvodu „špinavé“ oblečení ihned vyprat, nedávejte ho do koše na špinavé prádlo k dalšímu oblečení ani ho nepokládejte například na židli, kde máte i další oděvy.

Nejlepší je toto oblečení uložit samostatně do plastového koše. Následně poté při manipulaci s tímto oblečením používejte jednorázové ochranné rukavice, podobně jako v případě, že je některý z členů vaší domácnosti nemocný. I v tomto případě bystě měli jeho prádlo uchovávat a také prát odděleně od oblečení ostatních členů domácnosti.

Při praní používejte co nejvyšší teplotu, dezinfikujte a žehlete

Pokud jde o to, jak prát, odborníci doporučují prát prádlo na co nejvyšší povolenou teplotu. Jako stoprocentně bezpečná se na základě výzkumů ukázala v boji s koronavirem být teplota vody vyšší než padesát šest stupňů Celsia. Pokud vám to tedy tkanina umožňuje, používejte prací program s teplotou šedesáti stupňů. Pokud ne, přidejte k běžnému pracímu prášku některý z účinných dezinfekčních prostředků, k bílému prádlu lze přidat například peroxid vodíku, který prádlo navíc krásně vybělí, k barevnému prádlu přidejte ocet. Po vyprání je vhodné použít sušičku nebo prádlo vyžehlit, opět na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu.

Fotografie: Joe Lingema

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]