Správně zvolený postup při pěstování rajčat zajistí letošní sezonu jejich bohatou úrodu

Fotografie: Depositphotos

Milujete domácí rajčata? Samozřejmě, že ano, kdo by je také nemiloval. Na to, abyste je dobře vypěstovali, potřebujete správný postup. Podívejme se na základy toho, jak je úspěšně pěstovat.

Rajčata jsou teplomilné rostliny, které jsou populární po celém světě. Česká republika rozhodně není žádnou výjimkou. Proto byste se měli naučit správný postup na jejich pěstování na zahradě. Díky tomu jich budete mít v sezoně stále hodně. Poté, co sazenice vyrostou, je zapotřebí je vysadit do otevřeného terénu. Chcete-li však provést tento postup, je důležité znát některé nuance při přípravě místa, půdy i sadby.

Kdy byste měli se sázením začít?

Výsadba rostlin je odpovědná událost, kterou je třeba provést hned na jaře. Ideálním měsícem pro teplé oblasti je květen a pro chladné oblasti červen. Hlavní věc je, aby byla venkovní teplota 22-25 stupňů během dne a alespoň 15 stupňů v noci. Počkejte, dokud se tyto teploty neudrží alespoň několik dnů. Pokud je teplota půdy jiná, potom sazenice nezakoření. Když teplota klesne na 5 stupňů, růst sazenic se zastaví. Proto musíte rostliny zakrývat fólií. Ideální je zasadit je večer.

Fotografie: Freepik

Výběr místa je stejně důležitý. Místo musíte vybrat pečlivě, protože na tom závisí budoucí sklizeň. Pamatujte, že rajčata milují světlo a teplo. Proto by místo neměla zahrnovat stromy nebo plot, které by blokovaly světlo. Nedoporučuje se pěstovat rajčata tam, kde před rokem rostly papriky a brambory. Stejně tak by se tyto plodiny neměly pěstovat v blízkosti rajčat. Rajčata lze pěstovat v půdě po cibuli, zelí a hořčici, což je činí přizpůsobivějšími.

Příprava záhonu

Na podzim musíte připravit půdu. Vykopat a přihnojit. Po zimování je nutné znovu půdu nakypřit, neustále ji uvolňovat, odstraňovat plevel a znovu hnojit organickými látkami, superfosfáty a vápnem. Dva až tři dny před výsadbou aplikujte na místo dusíkatá hnojiva a týden předem ošetřete půdu síranem měďnatým. To vyloučí výskyt houbových chorob na mladých stoncích.

Fotografie: Freepik

Poté můžete připravit sazenice. Pokud jde o malé keře, pak jsou připraveny k výsadbě. U přerostlých rostlin je třeba spodní listy trochu prořezat. Pokud se objeví adventivní kořeny, budou poskytovat lepší výživu. Bezprostředně před výsadbou je nutné mladé rostliny zalévat. Tím se zlepší extrakce rostlinného materiálu z květináče. Udělejte díru, přidejte humus a popel ze dřeva. Do díry zasaďte sazenici. Zasypte suchou půdou a přitlačte.

Možnosti výsadby

Při jakémkoli sázení musíte sledovat vzdálenost mezi rostlinami. Mělo by stačit 40 až 50 cm. Tak si jednotlivé rostliny nebudou stínit. Výsadbu musíte ovšem přizpůsobit také odrůdě sazenic. U nízko rostoucích rajčat musíte mít asi 60 cm mezi řádky a 40 cm mezi keři. Pro vysoké odrůdy potřebujete asi 70 cm mezi řádky a 50 cm mezi rostlinami. Vyšší odrůdy si samozřejmě budou více stínit. Vždy zasaďte jeden keř do jedné díry. Po výsadbě můžete uvázat oporu a nikdy nezapomínejte na zalévání, protože rajčata potřebují nejen dostatek slunce a tepla, ale také vláhy.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]