Jakmile vám ze sprchy začne naprosto nekontrolovaně na všechny strany cákat voda, znamená to jediné. Je čas na zápas s vodním kamenem a také trochu prevence.
Sprchování má být obecně uvolňující aktivita a odpočinek, nikoli drama. Pokud vás naštvala ucpaná hlavice, není potřeba se jakkoli vzrušovat. Jedná se totiž o problém, který už potrápil mnoho lidí před vámi, je tu tedy nejedno řešení. Ucpané trysky způsobují nepravidelný proud vody a také to, že ho nelze dost přesně zacílit – neustále se mění. Je navíc výrazně slabší než u čisté hlavice. Vodní prostředí je také vynikající líheň pro bakterie a plísně.
Co je vlastně vodní kámen?
Jedná se o povlak usazující se jak v koupelně, tak i v kuchyňských spotřebičích. Nevyhne se mu ani potrubí. Zkrátka kdekoli se vyskytuje voda, tam hrozí jeho přítomnost. Jeho základní složkou jsou uhličitan vápenatý a hořečnatý. Ty vznikají rozkladem minerálů, konkrétně dvou druhů solí při změně teplot. Barevně se rozpíná od bílé po šedou či červenohnědou, dle konkrétního složení. Nejvíc jsou jím zasaženy domácnosti, v nichž teče výrazně tvrdá voda.
Co se dá dělat s tvrdou vodou?
Tento problém se opakuje v několika vlnách každý rok. Na začátek vodovodního řadu opatřete filtr a vyhledejte také automatický změkčovač. Ten vodu upraví pomocí kamence či regeneračních solí. Samotnou tvrdost vody lze ověřit pomocí testovacího pásku. Namočte ho do vody a nechte okapat, do minuty se zbarví do růžova. Počet růžových polí pak dle návodu určí konkrétní tvrdost vody.
Opět ta jedlá soda
Jedlá soda je v domácím úklidu evergreen, který se hodí prakticky na všechno. Kromě odmašťování a eliminace zápachů jde také o naprosto přirozenou a ekologickou látku. Budete potřebovat:
- misku,
- starý kartáček na zuby,
- 2 lžíce jedlé sody,
- ½ šálku bílého octa,
- 4 kapky jakéhokoli saponátu na nádobí.
Smíchejte všechno dohromady a pomocí kartáčku směs naneste na ucpanou hlavici. Ideální je samozřejmě odpojit hlavici od sprchy pro lepší manipulaci.
Nechte ji pracovat
Pro nejlepší možný účinek nechte přípravek působit minimálně půl hodiny. Následně opět pomocí kartáčku odstraňte nečistoty a nejrůznější nánosy. Směs je krásné uvolní, v případě potřeby všechno zopakujte. Nakonec hlavici důkladně umyjte horkou vodou.
Co s hlavicí napevno?
U nás se to moc nestává, ale občas přece jen můžete narazit na místa, kde je hlavice napevno. Například různá wellness centra nebo pensiony. V takovém případě nalijte zmíněnou směs do balonku nebo igelitového sáčku a hlavici do něj na noc zabalte. Pak už stačí jen vyčištění a opět důkladné umytí. Pokud vám vadí zápach octa, přidejte několik kapek citronové šťávy a získáte příjemnou vůni.
Zdroj: Xitrosti