Staré pověry, kterým dodnes věří i profesionální zahrádkáři

Fotografie: Freepik

Někdo se o rostliny moc nestará. Prostě je zasadí a ony vyrostou a plodí. Jiný se může přetrhnout a není to nic platné. Možná by se měl řídit podle těchto starých pověr.

„Rostliny sázejte jen s dobrou náladou, pokud se rozzlobíte, nic nevzejde.“ To je jen jedna z pověr, která má dodnes mezi některými zahrádkáři své zastání. Mnoho ze současných pěstitelů tvrdí, že jim svou víru v účinnost těchto zvyků předali jejich předci. A takhle se tyto pověry posouvají z minulosti z generace na generaci. My zmíníme několik z nich u kterých se domníváme, že jsou možná založeny na nějakém pravdivém základě.

S rostlinami je třeba komunikovat

Myšlenka mluvit s rostlinami vypadá na první pohled podivně, ale kupodivu funguje. Rostlina je živý organismus a stejně, jako i jiné živé organismy i ona vycítí zájem, nebo nezájem ze strany pěstitele. Touto problematikou se zaobírali i vědci. Jedna skupina z nich tvrdí, že rostliny zachycují zvukové vlny a vibrace, které člověk při mluvení vydává. Druhá skupiny je toho názoru, že rostlinám prospívá oxid uhličitý, který člověk při mluvení vydechuje.

Fotografie: Freepik

Před setím je nutno semena nosit nějaký čas na těle

Dokonce se traduje, že nejúčinnější je vložit semínka v plátěném pytlíčku do podprsenky. Ačkoli to vzbuzuje pochyby, je tato pověra postavená na reálném základu. Semena přeci běžně zahrádkáři připravují na výsadbu tím, že je umístí do vlhkého a teplého prostředí. Tyto podmínky semena probudí a připraví je na brzkou výsadbu. Pokud tedy vezmeme v úvahu možnosti zemědělců před několika sty lety, není divu že si semínka zavazovali v plátěných pytlících do šněrovaček.

V blízkosti obytných stavení nikdy nesázejte jehličnany

Možná jste tuhle větu už také od sousedů, nebo svých starších příbuzných, slyšeli. Traduje se, že jehličnatý strom zasazený v bezprostřední blízkosti domu, přináší do rodiny osamělost a smrt. Toto tvrzení má možná ve skutečnosti spojitost s faktem, že kdysi byly jehličnany v blízkosti komínů častou příčinou vzniku požárů. Jejich pryskyřice má totiž velmi nízkou teplotu vznícení. Dnes už toto nebezpečí není příliš velké, ale pokud se chystáte vysadit jehličnan, volte raději odstup od komína.

Fotografie: Pixabay

Při výsadbě postupujte podle fází měsíce

Není důvod, proč této pověře nevěřit. Je pravda, že fáze měsíce ovlivňují mnohé dění v přírodě a mají nesporný vliv i na všechny živé organismy. Během dorůstání měsíce jdou údajně všechny živiny v půdě na povrch. V tuto dobu se tak doporučuje výsadba všech rostlin, které plodí nad zemí. Do této skupiny patří i okrasné květiny. Na ubývající měsíc je zase vhodný čas pro kořenovou zeleninu a brambory. Zkrátka všechny rostliny, kde pěstovaný plod roste pod zemí.

Zdroj: Goodhouse