Koupili starý dům a rozhodli se pro rekonstrukci. Výsledkem je zajímavé moderní městské bydlení

V mnoha oblastech po celém světě došlo především v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století k velkému rozkvětu. Městské bydlení táhlo a do měst se stěhovalo velké množství lidí a s tím souvisela i stavba domů určených k bydlení. Tyto domy ale dnes po více než padesáti letech pomalu ale jistě dosluhují a zároveň již nesplňují současné nároky na bydlení.

Existují tak dvě možnosti, buď tyto domy zbořit a nahradit novými, anebo je přestavět a zmodernizovat. Příklad takovéto přestavby, která původní dům změnila k nepoznání, můžeme najít například v americkém Chicagu.

Originální nápad

Jak můžete vidět na fotografiích, původní dům ze sedmdesátých let se po rekonstrukci změnil v moderní dům dvacátého prvního století. Proč hned všechno bořit, když často stačí jen dobrý architekt s nápadem, který se nebojí kreativity, a dům může dál sloužit svému účelu. Dům z našeho příspěvku naleznete na předměstí Chicaga, kde byl postaven před více než padesáti lety.

Když ho současný majitel koupil, jednalo se o starý neudržovaný opuštěný dům s vysokým betonovým plotem, který byl pokrytý vrstvou mechu. Na první pohled k bydlení vůbec nelákal. Jeho majitel v něm ale i tak spatřoval potenciál, a tak se rozhodl oslovit architektonickou společnost Nicholas Design Collaborative s přáním, aby dům přeměnila na útulné a originální bydlení, ale zároveň aby zachovala co nejvíce ze starého domu.

Posezení v soukromí i skleněná přístavba

Neskutečné se stalo skutečností, za několik málo týdnů společnost starý zanedbaný dům přeměnila na funkční moderní rezidenci s mnoha zajímavými architektonickými prvky, které lákají pozornost kolemjdoucích. Pokud jde o oplocení, po vyčistění a nahrazení zničených cihel vypadá jako nové a poskytuje domu soukromí i ochranu.

Uvnitř se nachází malý dvorek, s podlahou pokrytou dlaždicemi, na kterém je umístěno příjemné venkovní posezení. Spodní patro původně jednopodlažního domu bylo přestaveno a na něj bylo umístěno druhé patro, které je zajímavou kombinací cihel a skla, a celkově tak skvěle ladí s původními částmi domu.

Moderně laděné interiéry

Ze dvorku se prosklenými posuvnými dveřmi dostaneme do obytného prostoru, který byl vytvořen z původního domu. Dnes se tu nachází moderní obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. Interiér je zařízen v moderním, ale decentní stylu se zajímavou kombinací dřeva, kovu a cihel. Nevšední je také červená stěna v obývacím pokoji, která prostoru dodává pozitivní atmosféru.

Po dřevěných schodech se dostanete do přistaveného patra, kde se nachází útulné ložnice s velkými okny umožňujícími působivý výhled do okolí. Kromě toho k domu náleží také dvojitá garáž a malá zahrádka. Dům je tak skvělou ukázkou, že staré a zchátralé domy je možné poměrně snadno oživit a zmodernizovat tak, aby z nich vzniklo nové, útulné a funkční bydlení, po kterém toužíme.

Fotografie: Van Inwegen Digital Arts

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]