Stát přišel s řešením ohledně nedostatku a vysokých cen bytů. Lidé s nízkými příjmy se mají na co těšit

Fotografie: Biodedek / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Stát bude dotovat města, obce i investory z řad soukromníků, aby je podpořil ve výstavbě bytů. Na oplátku chce regulovat nájemné.

Vlastní bydlení se v posledních letech čím dál plíživěji začíná stávat výsadou bohatých. Kromě finanční náročnosti je tu ale i další problém. Někde byty zkrátka v dostatečném počtu nejsou. Stát proto uvolnil dotace, které mají pomoci s řešením.

V Praze je draze, ale nejen tam

Přestože vlastnické bydlení přetrvává v ČR jako ideální model, čím dál více lidí se uchyluje do nájmu. Na vině jsou sazby hypoték, ceny nemovitostí, ale i celková bytová situace na trhu. Tak ať bydlí v nájmu, když na to nemají, chtělo by se říct, jak ale dokládají data, i bydlení v nájmu už je leckdy pro domácnosti nad limitem. Jak uvádí portál Novinky, třeba takové činže v Praze požírají lidem až 40 % jejich platu.

Do boje proti této situaci tak vyráží na pomoc Ministerstvo pro místní rozvoj, které od letošního roku chce města, obce i soukromé investory motivovat ke stavbě. Podpora by měla podle webu SeznamZprávy vycházet především z výhodných úrokových sazeb úvěrů, poskytování vhodných pozemků či dalších bonusů.

Stát nabízí štědré dotace na výměnu starých oken. Jedná se o program Nová zelená úsporám Light

Dostupné bydlení není pro každého

Na projekt podporující bytovou výstavbu bylo vyčleněno přibližně 8 miliard korun, jak uvádí portál MMR. Ovšem nic není zadarmo, a tak stát požaduje něco na oplátku. Za získanou podporu bude pronajímatel nemovitosti omezený z hlediska nájemného. To bude pravidelně kontrolované podle cenových map, přičemž bude zastropované na 90 % pod úrovní běžného tržního nájemného podle lokality.

Bytové domy
Fotografie: Pixabay

A co to znamená v praxi? Mladé lidi, seniory, ale i třeba lidi pracující jako hasiči, lékaři nebo učitelé, na něž projekt dostupného bydlení cílí, čeká menší nájemné. Zkrátka ty, kterým v posledních letech nezbylo nic jiného, než se uchýlit třeba i k alternativním možnostem bydlení. Jako jistá stará dáma, o níž jsme psali na BydlímeÚtulně, která si na důchod pořídila útulný, malý domek.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*