Vhodné skladování dřeva předejde nežádoucí vlhkosti. Efektivní stojan vznikne i ze 2 cihel a 4 prken

Fotografie: R3dus-01 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Posezení u ohně představuje jeden ze základních letních prožitků. Uskladněte si na něj dřevo stylově už ze zimní prořezávky.

Správný zahradník ani v zimě tak úplně nezahálí. I zahrada pod sněhem vyžaduje pozornost – ne úplně tak fyzickou, ale psychickou rozhodně. S přehoupnutím zimy blíže k jaru vyvstávají totiž otázky. Kdy bude čas na prořezávku stromů? A jak a kam takové dřevo uskladnit?

Kdy a jak začít s prořezem

Prořezávání či zmlazování rostlin, keřů a stromů se řídí určitými pravidly. Není tedy úplně dobré vzít všechno jednoho dne zaráz – protože když už jste se do toho dali, tak proč ne, že? Zatímco takové růže je lepší opravdu nechat až na začínající jaro, jak jsme doporučovali na BydlímeÚtulně, do ovocných stromů se lze pustit už v únoru. Ještě dříve je pak podle Fiskars možné prořezat stromy se silným mízotokem, jako je třešeň, švestka nebo ořešák.

Zároveň s prořezem se nejeden zahradník pustí také do radikálnějších řezů. Ať už je důvodem přesah větví k sousedovi nebo uvolnění místa pro nový strom, výsledkem je velká spousta dřeva. A tu je potřeba někde uskladnit. Kdo disponuje dřevníkem nebo jiným volným prostorem à la kůlna, má vystaráno. Pro ostatní je tu tip, jak dřevo stylově, ale efektivně uskladnit.

Jak naložit se dřevem

Aby dřevo dlouho vydrželo, a to nejen do letních grilovaček a táboráků, je hlavní myslet na jeho „ne-uzemnění“. Tedy dřevo by se nemělo skládat rovnou do trávy ani na hlínu. Mohlo by nejen začít plesnivět, ale třeba i chytit nějakou tu houbu. Také by se nemělo přikrývat plachtou, aby z něj vypařující se vlhkost měla kudy odejít. A právě tak funguje stojánek z prken podle Cpykami.

Vytápění vlhkým dřevem trápí kotel i komín. Aktuální vlhkost otestuje i pouhý igelitový sáček

Na praktický držák na dřevo si vystačíte se dvěma cihlovými nebo škvárovými bloky, důležité je, aby každý měl v sobě dvě díry, a čtyřmi prkny. Prkna nemusí být výstavní a v podstatě ani stejně dlouhá. Záleží na vás, jak prostorný chcete skladovací prostor mít. Na vybrané místo potom položte vedle sebe bloky a do každé díry vsuňte prkno. Latě se zapřou v dírách a přirozeně se zkosí tak, že vytvoří písmeno V. Takto vzniklý prostor dřevo krásně a efektivně podrží.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]