Drtivá většina lidí pěstuje okurky celý život špatně kvůli této chybě. Postupujte takto

Fotografie: Depositphotos

Okurky můžete pěstovat dvojím způsobem. Buď je zasadíte, dále se jim nevěnujete a čekáte, co bude. Anebo jim budete během vegetace věnovat určitou péči.

Abyste dosáhli vysoké úrody okurek, musíte nejprve pečlivě připravit půdu. Ta musí být bohatá na živiny a minerály a dobře propracovaná. Důležité je, aby byl záhon situován na jižní, JV nebo JZ stranu, aby měly rostliny zajištěný dostatek slunečního světla. Samozřejmostí je pravidelná zálivka – rostliny zalévejte rovnou ke kořenům, nikoliv na listy. Můžete tak částečně zabránit šíření houbových chorob. Vhodné je i mulčování. Tak se vám podaří udržovat optimální vlhkost půdy a také regulovat její teplotu, což je důležité zejména v době kvetení a dozrávání plodů.

Okurky byste měli trošku rozmazlovat

K bohatší úrodě hadovek se můžete dopracovat tak, že budete průběžně zaštipovat vrcholové pupeny. Tímto postupem se stimuluje růst bočních výhonů a plodů. U nakladaček se tato metoda nepraktikuje. Rostliny byste měli v průběhu vegetace pravidelně kontrolovat a zbavovat suchých nebo nemocných listů. Tak se kolem rostliny zlepšuje proudění vzduchu a snižuje se riziko vzniku plísní.

A co je nejdůležitější, je pravidelné přihnojování přípravky pro plodovou zeleninu, s obsahem minerálů a stopových prvků, zejména hořčíku a mědi. Tato péče by měla vést ke zdravému růstu a bohaté úrodě plodů, radí na webu Genialne.

Toto pařeniště ze zbytků prken zajistí rostlinám optimální prostředí za každého počasí

Doprovodná výsadba

Možná ale nevíte, že růst a plodnost okurek může příznivě podpořit jejich vhodná společnost. Říká se tomu doprovodná výsadba. Zkrátka existují rostliny, které je vhodné pěstovat ve vzájemné blízkosti, a naopak rostliny, jež se k sobě nesmí ani přiblížit, aby si navzájem neuškodily. Takže co tedy k okurkám vysadit, jaká doprovodná výsadba je pro tuto plodinu vhodná?

Při dobré péči budete obdařeni dobrou úrodou
Fotografie: Pixabay

Mezi rostliny, které jsou k pěstování v blízkosti okurek vhodné, patří kupříkladu cibule, pór a česnek (produkují fytoncidy, které odpuzují škůdce). Tyto rostliny nejenže provzdušňují půdu, ale také mohou pomoci odpudit slimáky a šneky. Dalšími vhodnými společníky pro okurky jsou hrách, fazole a hlávkový salát, mrkev, celer, petržel, červená řepa, které přispívají k lepší struktuře půdy, a mohou tedy podpořit zdravý růst okurek, uvádí web Assemblenh. Pro okurky jsou vhodné i některé bylinky, zejména oregano, koriandr, kopr, kmín. Z květin to může být měsíček lékařský nebo lichořeřišnice.

S čím okurky raději nevysazujte

Při výběru doprovodných rostlin je důležité brát v úvahu jejich vzájemnou kompatibilitu, aby nedocházelo ke konkurenci v potřebě živin nebo světla. Rajčatům třeba prospívá blízkost bazalky, o tom jsme na BydlímeÚtulně psali nedávno. Vhodnými předplodinami pro okurky – tedy rostlinami, které jste na záhonu pěstovali v loňském roce – jsou hrách, fazol, cibule, pór, košťáloviny, salátová zelenina. A co do blízkosti okurek raději nesázet? Rajčata a papriky, brambory, dýně a melouny.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*