Domácí hnojiva na rajčata pomohou zvýšit jejich úrodu

Fotografie: Freepik

Rajčata patří celosvětově mezi nejoblíbenější zeleninu, nebo ovoce. Jistě znáte letité spory, zda je rajské jablíčko zeleninou, nebo spíše ovocem. Ať první či druhé, jeho lahodné chuti dokáže odolat jen málokdo, a tak není divu, že pěstování rajčat je populární nejen na zahrádkách, ale také na balkonech a vlastně kdekoli je to jen trochu možné. Dnes vám z tohoto důvodu přinášíme několik cenných informací, které vám zajistí ještě lepší sklizeň vašich rajčátek a navíc se jedná o čistě přírodní způsoby, bez použití chemických hnojiv či jiných uměle vytvořených prostředků.

Fosfor, vápník a dusík

Pokud jde o živiny, konkrétně minerální látky, vyžadují rajčata pro svůj růst a prosperitu poměrně velké množství fosforu a vápníku. Dalším látkou, kterou je vhodné jim zajistit, i když ne už v tak velkém množství, je dusík. Pokud ho totiž rajčatům dopřejete příliš, budete mít nádherné a veliké rostliny, ale žádné květy a plody. Proto s dusíkem opatrně.

Rajčatům také velmi prospívá organická hmota, kterou lze získat z vermikomposteru. Tímto pojmem se označuje speciální nádoba, která využívá kalifornské žížaly, které mají schopnost přeměňovat různé biologické zbytky na organické hnojivo, které představuje jedno z nejlepších hnojiv pro všechny rostliny. Vermikompostér lze velmi snadno umístit například na balkon, ale také do kuchyně či chodby.

Další zaručeným prostředkem, jak rajčatům prospějete a přirozenou formou jim dodáte nejen výše uvedené minerály, ale rovněž stabilizujete pH půdy, jsou vaječné skořápky. Rozmělněné vaječné skořápky přidejte do půdy k rajčatům, ony se následně velmi brzy rozloží, a minerální látky v nich obsažené se tak rychle dostanou k rostlinám a dodají jim potřebné živiny. Použití vaječných skořápek navíc pomůže ochránit vaše rajčata rovněž před některými škůdci, jako je například hmyz či šneci.

Při výsadbě použijte rybí zbytky

Pří vysazování malých rostlinek do zeminy na zahradě se vyplatí do díry vložit zbytky ryb. Rybí kosti a zbytky jsou podobně jako vaječné skořápky plné nejrůznějších minerálních látek, například právě tolik potřebného vápníku, fosforu či draslíku. Pouze mějte na paměti, že je vhodné umístit je poměrně hluboko do půdy, aby jejich pach nepřilákal kočky či ptáky, kteří by je vyhrabali, a vaši rostlinku tak zničili.

Použít můžete i hnojivo zvířecího původu, kávu či dřevěný popel

Milovníci kávy mohou do půdy k rajčatům pravidelně přidávat kávovou sedlinu, která bude v půdě rovněž působit jako pomalu se uvolňující hnojivo.

Mnoho lidí neví, že rajčatům může prospět také použitím hnoje zvířecího původu, zejména slepic a králíků, u nich je vhodné, aby jejich strava byla bohatá na vojtěšku. V neposlední řadě, pokud doma topíte dřevem, můžete rajčatům prospět také dřevěným popelem. Tento popel totiž obsahuje velké množství draslíku, a pokud ho zkombinujete ještě s humusem či kompostem, budou mít vaše rajčata všechny potřebné živiny.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]