Sušení prádla doma nepatří mezi nejlepší nápady. Lidé zbytečně riskují a ani o tom neví

Fotografie: Depositphotos

Někdo používá sušičku a někdo zase prádlo věší klasicky na sušák. Sušička je ještě dobrou variantou, avšak sušit prádlo doma na sušáku se už moc nedoporučuje. Zjistěte proč.

Pokud patříte k těm, kterým přijde vhod v zimě sušit prádlo uvnitř domu, měli byste dost možná s tímto počínáním přestat. Skupina britských vědců totiž varuje, že tato metoda skrývá velmi závažná rizika pro lidské zdraví. Ve skutečnosti je riziko ještě větší u lidí s těžkou formou astmatu a oslabeným imunitním systémem. Pokud něčím z tohoto trpíte, dost možná je hlavním a častým spouštěčem právě tato metoda sušení prádla.

Proč je to rizikové?

Když se oblečení suší na topení, zvyšuje vlhkost v místnosti o 30 %, čímž vytváří ideální prostředí pro růst škodlivých plísní. Náklad mokrého oblečení obsahuje téměř dva litry vody, která se při sušení uvolňuje do atmosféry. Většina lidí je buď imunní vůči houbám, jimž se daří ve vlhkých podmínkách, nebo je imunitní systém schopen bojovat s infekcemi. Vědci jsou však znepokojeni zejména houbou jménem aspergilóza. Ta je totiž obviňována z plicních infekcí.

U lidí s astmatem může houba aspergilóza způsobit kašel, sípání a špatné dýchání. Naopak lidé s oslabeným imunitním systémem, jako jsou pacienti s rakovinou podstupující chemoterapii, pacienti s AIDS a lidé s autoimunitními chorobami, jsou ohroženi mnohem více. Pokud tímto tedy nechcete ohrozit sebe nebo členy své domácnosti, pokuste se najít jiný způsob sušení. Nejvíce se doporučuje zakoupit na zimní období sušičku.

Co je to aspergilóza?

Aspergilóza je skupina onemocnění způsobených plísňovými infekcemi. Vzhledem k tomu, že se tyto houby vyskytují téměř všude, jsou malá množství spor vdechována s prachem a u zdravých lidí nic vážného nezpůsobí. Pouze oslabená imunita nebo dlouhodobé vystavování se velkému množství spor může způsobit velmi těžké mykózy. U zdravých lidí jsou spory, které se dostanou do dýchacích cest, odstraněny efektivně fungujícím imunitním systémem a nejčastěji jsou „sežrány“ plicními makrofágy.

Fotografie: Pixabay

Někdy může vdechování spor aktivovat imunitní systém, což vede k alergickému onemocnění. Naproti tomu u velmi slabě imunních pacientů obranné mechanismy nefungují a houba se může volně vyvíjet v tkáních hostitele. Jakmile se dostanou do dýchacích cest, spory plísní vyklíčí, což způsobí vznik houbových hyf kolonizující místo napadení. Přesná doba inkubace onemocnění není známa, pouze rozvoj mycelia vede k invazivní aspergilóze. Při té se houba může šířit spolu s krví po celém těle.

Zdroj: Athensmagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]