
Sušit prádlo v bytě byste měli pouze v sušičce. Jinak se z něj dostane do vzduchu příliš mnoho vlhkosti, a tím si můžete přivodit tvorbu plísní na stěnách.
Pokud sušíte prádlo volně v bytě, může se snadno stát, že se vám v domácnosti objeví plíseň. A že je plíseň nejen nevzhledná a nepříjemná, ale také nebezpečná pro zdraví členů rodiny, to jistě víte. Velmi škodlivá je zejména pro astmatiky a alergiky, jimž se dýcháním plísňových spor může zdravotní stav zhoršit. Plísňové spory mohou přivodit různé zdravotní obtíže – objevují se rýma, kašel, kožní problémy, alergie, bolesti hlavy a mnoho jiných potíží, sděluje web Healthline. Jak tedy sušit prádlo, když nemáte zahradu, půdu, sušárnu?
Správné řešení je sušička
Abyste mohli bez problémů sušit prádlo v bytě, měli byste investovat do sušičky. V každém případě se to vyplatí. Nic nemusíte rozvěšovat, čekat i několik dní, než prádlo uschne, nebudete mít z bytu prádelnu a sušárnu jak vzhledově, tak v podílu vlhkosti ve vzduchu. A kdo sušil venku, ten už nebude muset hlídat počasí. Obzvlášť jste-li početnější rodina, sušička ušetří spoustu práce, nervů i času.
Prádlo z ní je, při zvolení vhodného programu, dokonale suché a není zmačkané. Většinu oblečení nemusíte ani žehlit, když je rovnou po vyjmutí ze sušičky pečlivě složíte. A když využijete dobu, kdy vám běží levnější tarif (nejčastěji po určitou část noci), tak neproděláte ani na elektřině.
Páchnoucí prádlo je následkem chyb. Mezi příčiny patří i špinavá pračka a nadbytek pracího prášku
Jak na to bez sušičky
Používejte k rozvěšení prádla nástěnný elektrický sušák. Takové mívají domácnosti běžně v koupelně na dosušení ručníků a vyhřátí místnosti. Bylo by možná vhodné nechat si instalovat takové sušáky nejméně dva, kupříkladu ten druhý v předsíni. Na nich pak prádlo můžete sušit. A když je předtím dvakrát vyždímáte, jak radí na webu Blesk, uschne velice brzy. Rozhodně je nerozvěšujte po radiátorech. Snížíte teplo v bytě a z prádla bude stoupat vlhkost kolem oken a spolupodílet se na tvorbě plísní kolem nich.
Kdo nemá jinou možnost než sušit prádlo na běžném stojanovém sušáku v bytě, měl by ho postavit asi půl metru od radiátoru. A pořídit si odvlhčovač vzduchu, který umístíte v blízkosti sušáku. Při sušení prádla v bytě je nezbytné pravidelné větrání; okno musíte otevřít několikrát denně, anebo používat ventilátor, zdůrazňuje web Genialne. Snažte se také sušák nepřeplnit a nechat mezi oděvy dostatečný prostor na proudění vzduchu. Mikiny vždy sušte rozepnuté.
Dobrým způsobem, jak snížit vlhkost vzduchu a zabránit plísni kolem oken, je miska se solí na parapetech. Sůl pohlcuje vlhkost velmi účinně. Jen je zapotřebí ji pravidelně obměňovat – to ostatně poznáte sami podle ztvrdlého vzhledu. Tehdy přišel čas k výměně. Na BydlímeÚtulně jsme vás upozornili na to, že sušička by měla být připojena do sítě pomocí pevné zásuvky. Použít u velkých spotřebičů k přívodu elektřiny prodlužovací kabel je chyba.
Napište komentář