Sušení prádla v zimě může být velkým problémem, a to obzvláště v bytech, které jsou malé, nemají balkon a rodina si nemůže dovolit sušičku.
Je jasné, že prádlo se nejlépe suší v létě na venkovních šňůrách a v zimním období právě v sušičce. Obzvláště tehdy, když je prádla hodně. Musíte-li však sušit prádlo v bytě bez sušičky a možnost vyvěsit je na balkon, terasu, půdu či zahradu nemáte, je třeba u toho přemýšlet.
Běžné i vyhřívané domácí sušáky
K sušení prádla je dobré proudění vzduchu. Tomu se však snažíte v bytě v zimě co nejvíce zabránit, abyste udrželi dostatek tepla. Jak tedy prádlo v bytě sušit? Budete je muset rozvěsit na domácí sušák. Nebo sušáky. V uvedeném případě je totiž možná lepší mít sušáky dva. Jeden z nich by mohl být i vyhřívaný. Buď ho můžete mít jako klasický žebříček v koupelně, anebo je možné, abyste si pořídili přenosný elektrický sušák stojanový.
Dalším typem vyhřívaného sušáku je stojan se dvěma vodorovně řešenými žebříčky na kratší kousky prádla. Když budete mít možnost vypranou dávku textilu rozvěsit na dva sušáky, bude to praktické. Můžete mezi jednotlivými kousky ponechat větší mezery, aby se mezi ně dostal vzduch. Tak zkrátíte dobu schnutí a zabráníte tomu, aby větší kusy oblečení či osušky začaly zapáchat. Prádlo je zapotřebí udržet voňavé a svěží.
Prádlu je možné zářivou bělost navrátit. Mezi účinné pomocníky patří i jedlá soda a citron
Aby prádlo v bytě usychalo rychleji, nejprve je pořádně vyždímejte. Buď nastavte program na nejvyšší otáčky, anebo po skončení pracího cyklu nastavte ještě jedno ždímání. Tak se zbavíte většího množství vody před tím, že textilie pověsíte. Pokud používáte přenosný stojanový sušák, umístěte ho do blízkosti radiátoru, radí na webu Deccoria. Vzdálenost by měla být minimálně 30 centimetrů. Pokud vám oknem svítí sluníčko, využijte i tento zdroj a postavte sušák k oknu.
Schnutí prádla vyžaduje teplo a proudění vzduchu
Pokud venku není vysoká vlhkost (déšť, mlha), tak při sušení prádla v bytě otevřete alespoň ventilačku. Jinak se v bytě zvýší vlhkost vzduchu, prádlo bude usychat příliš dlouho, a přitom začne páchnout. A ještě se vám v důsledku vlhkosti začne v bytě vytvářet plíseň. Kratší doba schnutí také může zabránit tvorbě bakterií na prádle. Jestliže vám nezbývá nic jiného než sušit prádlo na nástěnném sušáku nad vanou, mějte zapnutý ventilátor, aby mohl v místnosti cirkulovat vzduch, doporučuje web NášDům.
A pak je tady ještě jedno řešení, a tím je odvlhčovač vzduchu. Tím, že absorbuje ze vzduchu vlhkost, přispěje k rychlejšímu sušení prádla. Potřebujete-li některý kousek oblečení nechat uschnout rychle a samostatně (bundu, mikinu, džíny), pověste ho na ramínko a zavěste nad radiátor. Teplo bude stoupat přímo k němu a zamezíte tak vzniku zatuchlého pachu.
A ještě jeden tip: prádlo, které budete hned po odebrání ze sušáku žehlit nebo mandlovat, můžete sbírat nepatrně zavlhlé. Bude se vám s ním tak lépe pracovat a teplo žehličky či mandlu je dosuší. Na BydlímeÚtulně jsme psali také o tom, jak byste měli čistit pračku, aby vám prádlo nezapáchalo hned po vyprání.
Napište komentář