Sušička je jeden z nejnebezpečnějších spotřebičů, které můžete doma mít. Dejte si pozor na tento jev

Fotografie: FASTILY / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Sušička prádla dokáže ulehčit život, obzvlášť lidem žijícím v bytě. Pokud ji ale nebudete dobře čistit, mohla by způsobit i požár.

Bez sušičky v domácnosti si to už možná nedovedete představit. Mít během pár hodin usušené všechno prádlo je z mnoha pohledů skvělé. Tak třeba když děti mají drahé vybavení na sport a jsou třikrát týdně na tréninku, případně o víkendu na utkáních, nezbývá nic jiného než prát a sušit. Dresy a funkční prádlo jsou tak drahé, že ne každý si může dovolit jich mít více. A to se pak sušička náramně hodí.

Jak si sušičku vybrat

Je důležité, abyste si uvědomili možnost potenciálních rizik spojených s používáním sušiček prádla, včetně možnosti vzniku požáru. Některé modely sušiček totiž mohou být náchylnější k hromadění prachu a vláken v oblastech, které nejsou snadno přístupné pro čištění. A to může vést k přehřátí a potenciálně i k hoření. Proto je potřeba, abyste pravidelně čistili filtry a udržovali sušičku v dobrém technickém stavu. A měla by být zapojena samostatně v zásuvce, nikoliv přes prodlužovačku nebo rozdvojku.

Výběr sušičky s automatickým senzorem sušení může také pomoci předcházet přehřátí, protože tento senzor upravuje dobu sušení podle množství vlhkosti v prádle. Energetická účinnost je dalším důležitým faktorem při výběru, neboť sušičky s vyšší energetickou třídou obvykle spotřebovávají méně energie a mohou mít lepší bezpečnostní funkce. Při nákupu sušičky se tedy doporučuje, abyste zvážili modely s vyšší energetickou třídou, byť jsou o něco dražší. Většinou se to vyplatí, píše web Divany.

Při praní prádla se drtivá většina Čechů dopouští zásadního omylu. Tento mýtus ničí vaše oblečení

Čištění a pravidelná údržba

V sušičce se hromadí spousta usazenin a nečistot z textilu. Měli byste ji v podstatě čistit po každém použití. Moderní produkty vás k tomu vlastně samy přímo donutí. Pokud je znečištěný filtr nebo se uvnitř elektrospotřebiče nacházejí nějaké usazeniny či nitě z prádla, obvykle se ani nezapne při novém spouštění. A pro vás to bude upozornění, že sušička není po stránce čistoty zcela v pořádku.

Prach a nahuštěné drobné nečistoty se při horkém sušení mohou vznítit. Někdo do sušičky vkládá několik malých ježatých míčků, na které se cucky a nitky, které se z prádla uvolní, nabalí.

Zajistěte bezpečný provoz

A zde je další doporučení. Protože se u sušičky jedná o vysoký výkon i teploty, neměli byste ji mít umístěnou tam, kde by byly v její blízkosti textilie nebo papír. To znamená, aby nestála na koberci, nevisely vedle ní závěsy a záclony a také si vedle sušičky nezřizujte kancelář ani neskladujte papírové a další hořlavé předměty. A instalujte si vedle pračky i sušičky hlásič kouře či ohně, radí web UKWhiteGoods.

Neméně důležité je, aby se do sušičky nedostala voda. Instalujte ji dál od vany, sprchy, dřezu, umývadla i pračky. Pokud sušičku potřebujete nebo musíte instalovat v blízkosti pračky, tak ji na ni raději postavte. Je to zabezpečení pro případ, že by vám voda z pračky vytekla. Na webu BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali,  jak zbavit pračku zápachu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*