Svěží a bohatě kvetoucí pelargonie budou chloubou vašich oken. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla

Fotografie: Freepik

Toužíte po tom, aby vaše pelargonie bohatě kvetly a zútulňovaly vám bydlení? Můžete toho dosáhnout snadno jen s trochou trpělivosti a šikovnosti. Vyzkoušejte zaručené tipy, které vašim rostlinám vdechnou energii, život a krásu, ze které bude okolí přecházet zrak.

Pelargonie jako ozdoba vašeho domova

Jednou z nejoblíbenějších rostlin v květináči je právě zmíněná pelargónie. V květinářství si můžete koupit různé druhy. Svými květy vás okouzlí natolik, že hned při vstupu do květinářství uchvátí váš pohled a mnohé donutí, aby si koupili jednu i do své domácnosti.

Pelargonie ale není jen krásnou rostlinou. Je slabší, tudíž je vystavena různým chorobám, je náročná na okolní podmínky, a aby krásně kvetla, musí její majitel dodržovat pár jednoduchých pravidel.

Kdy stříhat pelargonie

Velmi důležitým kritériem je skutečnost, zda je vaše rostlina roční nebo trvalka. Jednoletá rostlina by měla být prořezána pouze v případě, že chcete, aby získala požadovaný tvar. Trvalka by měla být prořezávána dvakrát ročně, nejprve na jaře, a poté na podzim. To zajistí nejen odstranění zaschlých částí, ale také stimulaci velkého počtu květenství a prodloužení doby jejich kvetení.

Prořezáváním se nesnažte radikálně měnit tvar koruny. To může dokonce vést k úhynu rostliny.

Hlavním účelem prořezávání rostliny je řídká koruna. To vede k lepšímu větrání, větší vlhkosti a lepšímu příjmu slunečních paprsků. Je tedy nutné odstranit všechny větve směřující dovnitř koruny.

Hnojení po dlouhé manipulaci

Na pomoc si vezměte nůž nebo nůžky, které musí být ošetřeny vroucí vodou, alkoholem nebo speciálním antibakteriálním přípravkem. Řezejte stonky pouze v kloubu listu a nezapomeňte oblast potřít nebo posypat skořicovým práškem. Chcete-li obnovit sílu pelargónie po všech vašich zásazích, nezapomeňte na správné hnojivo.

Prořezávání na podzim

Jakmile si všimnete odkvětu posledních květenství, tak před příchodem zimy musíte připravit rostlinu na delší spánek. Na podzim pelargónie trochu vyschne, udělají se jí žluté a suché listy.

Fotografie: Pixabay

Rovněž by měly být odstraněny všechny vybledlé květenství a staré stonky. Řez nikdy neprovádějte mezi prosincem a polovinou února, kdy je rostlina obzvlášť slabá.

Pokud jsou na rostlině dlouhé nevzhledné stonky, měly by být zastřiženy poblíž prvního kloubu listu. Pokud však chcete, aby tento stonek dále rostl, je třeba ho zastřihnout nad kloubem. Zkušení pěstitelé květin doporučují odstranit pupeny, které se objevují v zimě, aby je vyčerpaná spící rostlina nemusela živit, ale mohla odpočívat.

Jarní prořezávání

Stejný proces opakujte i na jaře. Teď je správný čas, abyste rozhodli, jak velká by měla být rostlina. Jarní prořezávání může vést k opožděnému kvetení, tak se nenechte zaskočit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]