Tajemství bohaté jahodové sklizně. Budete jich mít tolik, že nebudete vědět, co s nimi

Fotografie: Freepik

Jahody jsou oblíbeným letním ovocem, jejich pěstování ale nezvládne každý. Prozradíme vám jak si zajistit bohatou sklizeň a ne jen pár malých plodů.

Existují rostliny, které stačí zasadit, a už se o ně více nemusíme starat. Jahody ale do této skupiny nepatří. Naopak potřebují kvalitní péči a dostatečnou pozornost. Jedině tak zajistíme, že při jejich sklizni nebudeme zklamání, ale naopak nadšení. Jahody milují mírně kyselou půdu a potřebují ke svému růstu velké množství slunce a vody. To je ale pouhý základ. Péče o ně je opravdu náročná, ale na konci nám přinese chutné plody, které v obchodě nekoupíme. Nic totiž nechutná tak dobře, jako úroda z naší vlastní zahrádky. 

Zásady pro jejich výsadbu

Pokud sázíme nové rostliny, je zapotřebí se ujistit, že je připravená půda je dostatečně úrodná. Na připravenou plochu se doporučuje aplikovat směs složenou z jednoho kýble zeminy, jednoho kýble kompostu, jednoho kýble koňského hnoje dvou šálků popela. Vzniklou směs nalijeme do jamek, který jsme si připravili pro jednotlivé jahody. O další hnojení se tento rok již nemusíte starat. V prvním roce ale nezoufejte, úroda bývá totiž bohatá až dva roky po vysazení jahod. Je zapotřebí mít také na paměti, že jahody potřebují každé tři roky přesadit.

Na začátku jara věnujte pozornost tomu, aby na záhonku nebylo spadané listí a plevel. V těchto nežádoucích rostlinách se totiž mohou vyskytovat nebezpeční škůdci, kteří by celou úrodu našich jahod mohli nenávratně poškodit. Mezi jednotlivé keře jahod můžeme nasypat sklenici dřevěného popela. To odláká jednoho z nejnebezpečnějších škůdců. Pozor musíme dát ale také na jarní mrazy. Ty pro naše jahody totiž znamenají záhubu. Pokud tedy očekáváme chladné počasí, jahody jednoduše na noc přikryjeme netkanou textilií nebo fólií.

Dostatečná hydratace a případné hnojení

V období kvetení jsou jahody extrémně náchylné na sucho. Věnujte tedy dostatečnou pozornost jejich pravidelnému zalévání. Voda by neměla být přímo studená, nedoporučuje se tedy voda ze studny. Čím více vody našim jahodám dopřejeme, tím větších plodů se nakonec dočkáme. Aby byly plody dostatečně velké a šťavnaté, je zapotřebí abych na každém kteří nebylo více než pět. Zbytek květů musíme včas odříznout. Také se doporučuje neodkládat sběr zbytečně dlouho, jahody lákají různé škůdce a ptáky, a nebo může dojít k výskytu plísní a jejich úhynu.

Fotografie: Pexels

Ideálním pomocníkem pro úrodnou půdu je kombinace mléka, popel, hnoje a humusu. Takto připravenou směs si dáme do rozprašovače a pravidelně aplikujeme na naše keře. Ochráníme je tak před mšicemi, ale také jim zajistíme kyselou půdu. Jahody mají prospěchy z kvasnic, proto si můžeme připravit účinné hnojivo přímo ze sušeného chleba. Stačí ho jednoduše namočit do vody a nechat na odlehlém místě po dobu 10 dní. Vzniklý roztok následně zředíme s vodou a zaléváme jím jednotlivé květy.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]