Tajemství bohaté sklizně okurek. Dejte na rady zkušených zahrádkářů

Fotografie: Freepik

Okurky, které si vypěstujete ve svých domácích podmínkách, chutnají mnohem lépe v porovnání s těmi z obchodu. Jenže získat skutečně bohatou úrodu z několika sazenic není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Problém spočívá hlavně v tom, že si mnoho pěstitelů myslí, že okurky nepotřebují hnojivo. To se ale pletou, protože dostatečná a správně aplikovaná výživa je základ. V článku najdete několik praktických rad, které vám pomohou dosáhnout lepší a bohatší sklizně okurek.

Způsoby hnojení okurek

Pěstování okurek je záludné v tom, že s malým množstvím výživy zbytečně přicházíte o výnos, ale na druhou stranu, když to přeženete s hnojivem, můžete rostliny až poškodit. Obecně tak existují dva způsoby, jak hnojit okurky.

  • Hnojení na list pomocí postřiku
  • Hnojení do půdy ke kořenům ve formě roztoku nebo granulátu s pomalejším uvolňováním

Kdy jsou vhodné okamžiky pro hnojení okurek

Pro maximální úspěch budete potřebovat i správné načasování hnojení. S tím vám může pomoci zjednodušený harmonogram. Jednotlivé dílčí kroky je však vždy nutné přizpůsobit aktuální situaci a vašim specifickým podmínkám či zvolené odrůdě.

První chvíle pro aplikaci hnojiva nastává v okamžiku zhruba dvou týdnů pro přesazení sazenic okurek na vybrané stanoviště typicky na záhonu či do volné půdy ve skleníku. S pomocí těchto živin bude mít rostlina dostatek síly pro vytvoření květů.

Druhým důležitým okamžikem pro aplikaci hnojiva je počátek kvetení. Tehdy musí být podpořeny všechny neviditelné procesy, kdy se po oplození květu začíná pomaličku tvořit plod. S tím je spojená také třetí aplikace hnojiva, které se dává ve chvíli, kdy začínají růst malé okurky.

Jaké hnojivo zvolit?

Pro hnojení máte v zásadě na výběr z několika možností. Klasickou variantu představuje organické hnojení v podobě hnoje, kostní moučky, popela a podobných. Velmi dobrých výsledků ale dosáhnete také při aplikaci minerálního hnojiva. Skvělé doplnění všech potřebných živin a podporu půdních procesů nabízí kombinace organického a minerálního hnojiva.

Pamatujte však na to, že nic se nemá přehánět. Vyladit optimální dávku hnojiva si tak může žádat několik pokusů a testování. Časem však jistě objevíte svůj vlastní a dokonale spolehlivý recept na bohatou okurkovou úrodu, kterou vám budou všichni závidět.