Terasa jako divadelní scéna? S vhodným venkovním osvětlením určitě!

Decentně osvětlený dům upoutá z dálky. Je zkrátka nepřehlédnutelný. Venkovní osvětlení přitom nemusí být nijak závratně intenzívní. Naopak!

Vhodně zvolené venkovní svítidla dokážou efektivně propojit interiér s exteriérem. Pokud toužíte po neotřelém osvětlení, pokuste se k exteriéru svého domu včetně jeho terasy a zahrady přistupovat jako k divadelní scéně.

Decentní osvícení fasády

Na fasádě neotřelou hru světel rozehraje například decentní venkovní nástěnné osvětlení. Je libo kruhové, oválné, hranaté, čtvercové, ve tvaru hranolu či oblouku? Se směrem svícení nahoru, dolů, současně, nebo s nastavitelným směrem svícení? V této kategorii se na trhu setkáte jak s průmyslovými závěsnými svítidly (s kovovou, hlliníkovou či plastovou základnou) vhodnými pro osvětlení výrobních hal a dílen, tak i svítidly, která se mohou stát ozdobou každého outdoorového posezení.

Venkovní svítidlo jako designový lustr? Proč ne?

Pro osvětlení vstupů a okolí rodinných domů stejně jako dílen a průmyslových hal jsou například ideální svítidla stropní, ať již přisazená či nikoliv. Skvělou atmomosféru na terase a pergole vytvoří venkovní závěsné osvětlení, které se nad vaším zahradním posezením může vyjímat jako designový lustr.

Osvětlete zajímavé zákoutí

Správně zvolené osvětlení a jeho rozmístění navíc stejně jako v interiéru dokáže prostor opticky zvětšit. Prostoru dá patřičnou hloubku. Tzv. zahradní tunel prosvětlí místa, která za snížených světelných podmínek, tedy navečer a v noci zůstávají temná. Osvítit tak můžete i svou zahrádku, skalku, bazén, lavičku i sošku. Nebo jakékoliv jiné zajímavé zákoutí. Možnosti zkrátka jsou téměř nepřeberné.

Venkovní nejsou interiérová svítidla!

Na venkovní svítidla jsou samozřejmě kladeny mnohem vyšší nároky než na svítidla interiérová. Jsou totiž vystavena na pospas počasí, tedy dešti, větru, přímému slunci i mrazu. A těm všem musí po všech stránkách odolávat.

Bezpečí na prvním místě

Nejdůležitějším parametrem při výběru venkovního osvětlení je bezpečnost celého systému. Při výběru se tedy v první řadě zaměřte na tzv. stupeň IP ochrany (někdy se setkáte s pojmem stupeň krytí). Ten by se měl pohybovat mezi IP 44 a IP 68. Tato cifra, s níž se setkáte na obalu každého výrobku, označuje odolnost proti vniknutí tekutin a cizích předmětů do svítidla.

Svítidla s čidlem či bez?

Pokud osvětlujete místo, na němž se často pohybujete, doporučujeme investici do světla s čidlem. To se, jakmile detekuje pohyb, automaticky zapne. Pro osvětlení méně frekventovaných míst vám však postačí svítidla bez senzoru.

Světla s úsporkami a LED diodami

Co se energetické spotřeby týče jde-li vám o maximální úsporu energie, zaměřte svou pozornost na svítidla s tzv. úsporkami a LED diodami. Průkopníkem v úsporných venkovních svítidlech je značka Phillips. Velmi ekonomická jsou například svítidla Ecomoods.

Šetřete energií

Moderního a reprezentativního osvětlení exteriéru dosáhnete například nástěnným venkovním svítidlem Philips 16338/47/16 ECOMOODS BAMBOO, které je k dostání na e-shopu e-light.cz. Z kategorie nástěnných svítidel této značky za zmínku stojí i model se senzorem pohybu Philips 16352/93/16 ECOMOODS BRIDGE PIR senzor. Konkrétně s těmito svítidly ve srovnání s klasickou žárovkou ušetříte až osmdesát procent elektrické energie.