Kazí vám radost z vaší zahrádky otravné mšice? Vyzkoušejte jednoduché tipy, jak se jich zbavit

Mšice jsou vždy nepříjemný problém, ať už je objevíte doma nebo na zahrádce. Snažit se je vyhubit chemickou cestou nemusí být vždy to nejlepší řešení. Neprospívá to samotným rostlinám ani nám. Tuto možnost je lépe nechat až jako úplně poslední, pokud skutečně nic jiného nezabere.

Možná tomu nebudete věřit, ale mšice jde vyhubit pomocí dobře známého alkoholického nápoje – tím je vodka. Jestliže ji doma máte, můžete to hned vyzkoušet, případně si zaběhněte do obchodu. Nemusí to být žádný kvalitní a drahý výrobek, postačí úplně obyčejná.

Postřik z vodky

Pokud máte sklenici vodky, budete dále potřebovat nějakou nádobu a vlažnou vodu, kde vodu a vodku smícháte. Pak už stačí naředěnou vodku přelít do rozprašovače a aplikovat přímo na napadenou rostlinku. Nezapomeňte být důslední a postřik aplikovat na každou její část, především na spodní stranu listů, kde se mšice shlukují nejvíce.

Mýdlový roztok

Jako další možnost se nabízí rovněž přírodní metoda. Potřebovat budete 20 gramů mýdla na praní a litr vlažné vody.

Mýdlo nejdříve nastrouháte (pokud nekoupíte již hoblinky) a důkladně rozpustíte ve vodě. Přidat můžete i trochu vodky. To v případě, že ji máte doma jen málo a nevyšlo by vám na rozprašovač pouze z vodky a vody. Když vodku úplně vynecháte, funguje to také. Vodka však účinky ještě zesílí. Roztok je možné použít i na stromky a keře. Jen je potřeba si ho pak vyrobit větší množství.

Postřik vždy aplikujte několik dní, mšice nezmizí hned, vydržte a sledujte, jak postupně mizí.

TIP: místo mýdla je možné použít i tekutý mycí prostředek na nádobí.

Postřik z nikotinu

Ještě máme pro vás jeden tip. Pokud jste kuřáci nebo nějaké kuřáky znáte, použijte cigaretové nedopalky v boji proti mšicím. Jednoduše je naházejte do kastrolu s vodou a vyvařte, nechte vodu vystydnout a přeceďte do rozprašovače. Nastříkejte na celou roslinu včetně spodních listů. Nikotin likviduje mšice i jiné škůdce.

Fotografie: Pixabay