Ucpaný odpad lze vyčistit i bez chemie, stačí použít běžně dostupné věci z domácnosti

Kuchyň a koupelna patří mezi ta místa v naší domácnosti, v nichž děláme mnoho rozmanitých činností. A tak se může objevit ucpaný odpad. Zde vaříme, pečeme, myjeme, čistíme a podobně. Při spoustě z nich využíváme více či méně džez či umyvadlo, a po nějaké době se tak může stát, že nečistoty, které při těchto činnostech vznikají, ucpou jejich odtok.

Dnes vám proto přinášíme jednoduchou radu, jak ucpaný odpad snadno a účinně vyčistit, navíc bez použití chemie. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je trochu jedlé sody a octa.

Univerzální a levné

Jedlá soda je pro své skvělé čisticí vlastnosti vyhledávaným pomocníkem. Nejvíce ji oceníte především při čistění trouby, mikrovlnky, vany či nádobí, velmi účinná je na usazeniny od čaje a kávy. Také ocet je známý svými skvělými čisticími schopnostmi, především v souvislosti s odstraněním vodního kamene z rychlovarné konvice, kávovaru, dlaždiček či baterií. Poradí si ale také s nepříjemným zápachem ledničky, kuchyňských skříněk či pračky.

Postup krok za krokem

Na ucpaný odpad se vyplatí použít jak jedlou sodu, tak ocet. Jejich kombinace si dokáže poradit i s těmi nejodolnějšími usazeninami a nečistotami. Nejprve do ucpaného odpadu nasypte asi půl šálku jedlé sody a následně do odpadu nalijte stejné množství octa. Následně dřez zašpuntujte, protože brzy dojde k chemické reakci, která usazeniny uvolní, a je lepší, když uvolněné nečistoty a plyny zůstanou v odpadu.

Takto nechte působit několik hodin. Poté stačí odtok propláchnout přibližně pěti litry horké vody. Kromě vyčistění ucpaného odpadu můžete kombinaci jedlé sody a octa využít také při praní, především k odstranění zápachu ze starších ručníků, v tomto případě ručníky nejprve vyperte v co nejteplejší vodě se šálkem octa a následně totéž opakujte se šálkem jedlé sody. Druhou možností, kdy ocet a jedlou sodu oceníte, je čistění velmi znečištěného vnitřku trouby.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]