Když si zrovna váš balkon vyhlédnou holubi, umí to pěkně otrávit život. Z města jsou zvyklí na lidi, jsou hluční a všechno znečistí. Je také poměrně složité se proti nim bránit.
Ještě horší je, když si tam rovnou začnou dělat hnízda. Jakmile se u vás totiž jednou takto usadí, je velmi pravděpodobné, že k tomu bude docházet opakovaně. Je proto potřeba jim jasně sdělit, aby si vybrali jinou lokalitu. Nejde jen o estetiku nebo hluk. Holubí trus totiž může kyselou reakcí poškodit fasádu budovy. Holubi navíc přenáší různé parazity jako Campylobacter jejuni, salmonelu, tuberkulózu nebo další nepříjemné choroby. Co na ně ale platí?
Žádná potrava, žádné ptactvo
Asi nejjednodušší metoda, jak se jich zbavit, je nenechávat na balkoně žádné krmivo. Teď nemluvíme o cíleném krmení, které si klidně užijte někde v parku. Řeč je o věcech, jež holub může poživatelnými shledat. Dokonale čistý balkon znamená absenci potravy pro tyto nadmíru vlezlé opeřence. Jestli však i přes to začnou se stavbou hnízda, nerušte je. Lze ho bez potíží odstranit, ale až po stavbě. Můžete také použít běžně dostupné ochranné sítě.
V panelácích se k tomuto účelu užívají už roky, není tedy důvod se této metodě vyhýbat. Ať už je typ pletiva jakýkoli, splní svou funkci a špinavému balkonu je konec. Specializované obchody nebo webové portály vám nabídnou i nejrůznější plašiče nebo rovnou nástrahy. Populární jsou modely dravců se zvukovým doprovodem. Problém je, že si na ně holubi časem zvyknou, respektive zjistí, že jde jen o atrapu. Zvuky navíc mohou obtěžovat sousedy.
Výsledek je to hlavní bez ohledu na postup
Bez ohledu na to, jakou nakonec zvolíte metodu, se počítá hlavně výsledek. Pomáhá také postříkat balkon některými bylinnými oleji, protože to ptákům velmi vadí. Někteří lidé si nemohou vynachválit zavěšená CD vrhající odlesky. Ptáky to mate a ztěžuje jim to manévrování během letu. Metod je hodně, postupně je otestujete a najděte tu, která zabere právě u vás. Kdoví, třeba vám může fungovat něco zdánlivě naprosto nesmyslného.