Tlustice může do vašeho domova přinést nejen krásu. Naučte se o ni správně starat

Crassula, neboli tlustice, je velmi oblíbená pokojová rostlina s matnými voskovými listy vejcovitého tvaru, která příjemně dotváří interiér a zároveň jej čistí. Daří-li se jí ve vaší domácnosti, určitě byste měli vědět, jak ji správně opečovávat a případně množit, abyste si jejího netradičního vzhledu mohli co nejvíce užívat.

Jak vypěstovat tlustici

Mezi pokojovými sukulenty zaujímá tlustice na žebříčku pěstitelů přední místo především díky velmi pěknému asijskému vzhledu a nízkým nárokům na péči. O tlustici se dokážou se dokážou dobře starat i začátečníci. Chcete-li si vypěstovat vlastní rostlinku (pokud si nedovezete již vypěstovanou rostlinu přímo z obchodu), lze to provést dvěma způsoby:

  • z výhonku (řízku)
  • z listu

Ať už se rozhodnete pro jeden nebo druhý způsob, namnožení rostliny v první fázi vyžaduje ponoření řízku nebo listu řeznou stranou do vody. U řízku odstraňte ze spodní části listy, pokud množíte z listů, můžete je ve vodě máčet celé. Po týdnu by měly kořeny dostatečně vyrašit, vyjměte tedy výhonek z vody a zasaďte jej do zeminy do hloubky 2-3 cm. Na dno květináče umístěte drenáž a na ni nasypte nakypřenou zeminu. Ta by měla mít charakteristiky zeminy pro sukulenty (tedy sušší charakter) – používáte-li univerzální zeminu, smíchejte ji s pískem v poměru 3:1.

Květináč by měl být široký, aby odpovídal přibližně předpokládané šířce rostliny. Tlustice má ráda světlo, proto by měla být umístěna na světlých místech bytu, ideálně na východní straně. Kořenový systém výhonku by se měl objevit do tří týdnů, po celou dobu kořenění jej pravidelně zvlhčujte.

Péče o tlustici

Jakmile tlustice dosáhne normálového růstu, je potřeba se o ni starat obdobně jako o jiné sukulenty – tedy dodávat výživu v jarních a letních měsících. V této době by se měla tlustice hnojit.

Ořezávání do designového tvaru

Seřezávání tlustice je prováděno nejen kvůli řízení tvaru jejího růstu, ale také kvůli odstranění ne zcela zdravých listů a výhonků, a dále také ke stimulaci růstu. Designový ořez se provádí nejdříve na jaře – jeho cílem je vytvoření symetrického tvaru koruny.

Další seřezání by pak mělo být realizováno v létě, jedná se však již jen o korektivní ořez. Při seřezávání rostlinu nepřesazujte. Neděste se, pokud z odřezků začne vytékat bílá tekutina. Standardní ořezávání je pak provedeno pod úhlem 45° tak, aby se upravila koruna do symetrie tvaru písmena V na jednotlivých větveních.

Fotografie: Pixabay, DepositPhotos

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]