Naučte se správně starat o pračku. Při nevhodně zvoleném způsobu údržby bude složité odstranit nečistoty a zkrátí se její živostnost

Fotografie: Freepik

Stejně jako udržujete toaletu a dřez, bude také důležité udržovat a čistit pračku, abyste předešli plísni a jiným nánosům špíny. Pokud to neděláte, zaděláváte si na nepříjemné kožní potíže.

Máte novou pračku, třeba tak půl roku, ani ne? A všimli jste si za gumou či pod nádobkami na prací prášek nánosu mazlavého a špinavého slizu? Možná jste tyto místa zkoušeli vyčistit hadříkem, ale popravdě, mělo to nějaký efekt? Nebo se po pár týdnech opět nečistoty objevily? A popřemýšleli jste někdy, proč se takové znečištění stále dokola objevuje?

Důvody výskytu nečistot

Guma u bubnu pračky je navržena tak, aby dveře těsnily a neunikala při praní voda, to je jasné. Jenže má několik záhybů a zákoutí, do kterých tak ráda ta nepříjemná špína zalézá. Tyto místa jsou přímo živnou půdou pro mnoho nečistot a bakterií. Způsobují to především tyto faktory:

  • Praní především při teplotách do šedesáti stupňů
  • Používání velkého množství aviváže
  • Časté používání pračky na program máchání bez pracího prášku

Dalším důvodem může být nevětrání bubnu pračky. Pokud po doprání ihned zavřete dvířka, děláte chybu. Také pokud v pračce necháváte dlouhou dobu mokré prádlo, zaděláváte tím na výskyt plísně. Takové následné čištění těsnící gumy je náročné. Všechny ty záhyby nedovolují snadný přístup, proto následujte tyto postupy.

Fotografie: Freepik

Babské rady

Naše babičky v dřívějších dobách neměly pračky s předním plněním, ale zaručeně věděly, jak porazit plíseň. Používaly se potraviny s vysokou kyselostí a zásaditostí, které mohou dokonale zabránit vzniku plísní, a navíc je účinně odstraňovat.

Vyzkoušejte ocet

Budete potřebovat dvě sklenice lihového octu. Nalijte jednu sklenici čistě do bubnu pračky a druhou sklenici se snažte vylít za gumové těsnění. Nyní zapněte pračku na vysokou teplotu a po pěti minutách ji zastavte a nechte jednu hodinu stát bez praní. Poté zapněte a nechte pračku dál prát. Po doprání vytřete gumu hadříkem a nechte pračku pořádně vyvětrat.

Fotografie: Freepik

Kyselina citronová

Bude potřeba čtvrt šálku kyseliny citronové a sto mililitrů vody. Tyto dvě přísady smíchejte a nalijte na těsnění a mezi těsnění. Použijte houbičku na nádobí a řádně gumové těsnění vytřete. Poté zapněte pračku na vysoké teploty. Stejně jako u octu nechte pračku po doprání větrat.

Prevence

Pokud už tyto nečistoty zajdou do takového stádia, že plísně nelze odstranit, jsou bakterie pod bubnem a v trubkách, bude těžké s nimi bojovat a bude potřeba profesionálnějšího zasažení. Pokud ale tento stav neohrožuje vaši pračku, zkuste ji preventivně udržovat v dobrém stavu pomocí těchto pravidel:

  • Po vyprání, ale i po celou dobu, co pračka nepere, byste měli nechat otevřené dvířka pračky
  • Používejte méně aviváže
  • Alespoň každé dva týdny perte na teplotu 90°C

Díky těmto jednoduchým metodám udržíte vaši pračku dlouhou dobu jako novou, to stojí za vyzkoušení, co myslíte?

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]