Sirky v květináči: Tajná zbraň pěstitelů rostlin proti parazitům a houbovým chorobám

Fotografie: Vlastní tvorba

Češi si během pandemie doslova zamilovali zahradničení. Většina z nás však s pěstováním květin doma teprve začíná. Zjistěte, jak nejsnáze předcházet jejich onemocněním.

Květiny jsou jako uklidňující balzám na naše nervy poznamenané prací na dálku. Některé z nich mohou dokonce pohlcovat škodlivé záření nebo čistit vzduch od cigaretového kouře. Oblibu si získaly snadno udržovatelné druhy, jako je monstera nebo palma, které kralují Instagramu. Co však máme dělat, když naše milované exempláře začnou náhle chřadnout? Nenechme se odradit dočasnými problémy s pěstováním. Květiny čistí vzduch, produkují kyslík a domácí péče je skvělým koníčkem.

Zapíchněte sirku do květináče

Blahodárný vliv rostlin na lidský organismus je skutečností. Co však můžete udělat pro zlepšení jejich stavu, když zjistíte, že květiny v květináčích začaly z neznámých důvodů vadnout a usychat? Může to být důsledek chyb v péči o pokojové rostliny nebo přítomnosti škůdců. Neváhejte použít zápalky, tajnou zbraň zahradníků! Tento trik se vám bude hodit zejména v případech, kdy je obtížné problém konkrétně diagnostikovat.

Vezměte si 8-10 zápalek, které zapíchněte do půdy hlavičkami dolů, mírně od okrajů nádoby. Dále květiny zalévejte tak, jak jste zvyklí. Zápalky nechte týden v půdě a zkontrolujte, zda jsou jejich hlavičky rozpuštěné, nebo ne. Pokud ano, staré zápalky odstraňte a nahraďte je novými. Tento postup opakujte 3-4krát, dokud se problému nezbavíte.

Zápalka místo toxických chemikálií

Zapomeňte na agresivní postřiky, které mohou rostlině ještě více uškodit. Místo toho použijte obyčejný balíček zápalek. Zapíchněte hlavičky zápalek do květináče a dbejte na to, aby byla špička zcela zakryta zeminou. Zápalky obsahují síru a fosfor, které působí jako fungicidy – zbavíte se parazita, ale rostlině neublížíte. Po několika dnech by se květina měla zotavit a vrátit se do velkolepé formy.

Fotografie: Freepik

Jak to, že to funguje?

Především síra působí jako repelent proti škůdcům, kteří se na rostlinách živí a ničí je. Jeho dezinfekční vlastnosti také pomáhají v boji proti některým houbovým chorobám a posilují odolnost květů proti dalším útokům. Zároveň je méně invazivní než chemické přípravky na ochranu rostlin.

Jak působí síra na rostliny v květináčích? Je to jeden ze základních prvků pro správný vývoj květů. Je to živina, která podporuje fotosyntézu a příjem dusíku. Nedostatek síry u rostlin může mít za následek zpomalení růstu a změnu barvy listů – jsou bledé a často se zbarvují do žluta.

Zdroj: BalconyGardenWeb

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]