Tlustice vejčitá: Pokojová rostlina, která má pozitivní vliv na zdraví

Fotografie: Freepik

Zdobí váš parapet nebo pokoj květina pojmenovaná jako tlustice vejčitá? Je oblíbená hlavně pro své léčivé vlastnosti, ale mnoho lidí ji má doma jen kvůli její estetické stránce. Podívejte se na to, jaké pozitivní vlastnosti vám může nabídnout.

Pozitivní účinky na zdraví

Tlustice je považována za filtrační rostlinu.  Je schopna čistit vzduch v místnosti a tím blahodárně ovlivňovat zdraví a duševní stav člověka.

Použití tlustice je v lidovém léčitelství známo hlavně svými antivirovými, protizánětlivými a léčivými vlastnostmi. Předpokládá se, že díky svým pozitivním vlastnostem, může tlustice hrdě konkurovat i aloe vera. Využijte její sílu díky obkladům nebo v podobě odvarů.

Obsažené látky

Arsen, který je v menším množství obsažen v listech, při požití šťávy a zelené dužiny, může způsobit průjem, zvracení nebo dokonce ztrátu vědomí. Proto se mohou listy rostliny používat jen po konzultaci s lékařem.

Listy můžete použít na rány, hluboké škrábance, modřiny a ztuhlé svaly. Stačí natrhat listy rostliny, omýt je, nadrtit a takovou směs pak opatrně přiložit na ránu a nechat působit.

Směs by měla působit po dobu čtyř hodin, a poté je nutno ji vyměnit za novou. Ideální je použít lístky rostlin ve chvíli, kdy se u vás projevily známky oparu. Namočte si jen lehce vatový tamponek a opatrně ošetřujte postižené místo. Směs můžete také kloktat, avšak polykání je zakázáno. V tomto případě si můžete ulevit od angíny a bolesti v krku.

Řešení na mnoho obtíží

Namažte bolavé klouby šťávou z listů rostliny, a to hlavně na noc. Směs vám také může pomoci při svědění a otoku po kousnutí komárem, včelou nebo vosou.

Stejně účinná je rostlina v případě popálenin. V takovém případě záleží na závažnosti a stupni poškození kůže. Žádná rostlina nedokáže zvrátit trvalé poškození způsobené ohněm nebo kyselinou, ale může pomoci zahladit drobné jizvy. Přikládejte si na popáleniny listy nebo je rozemelte na směs a popáleninu s její pomocí zklidňujte.

Vždy, když provádíte obklady, nejprve kůži omyjte, očistěte od špíny, odmastěte a přikládejte lístky na suchou kůži. Jen v takovém případě vám může maximálně pomoci. Nemíchejte ji ani s jinými přísadami a spoléhejte hlavně na její léčivé účinky.

Čaje a odvary

I když se v mnoha starých receptářích dočtete, že je ideální rostlinu využít jako přísadu pro léčivý čaj, mějte se na pozoru. Takové léčení vždy provádějte jen s odborníkem. Květina vám může pomoci se zbavit bolestí žaludku, střev nebo vředů, ale arsen v ní obsažený vás také může ohrozit na životě. Proto je lepší neriskovat a poradit se s lékařem o ideálním množství lístků, které vás nebude moci nijak ohrozit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]