Přerostlé sazenice rajčat už nebudou nikdy problém. Řez jim dodá potřebnou sílu

Fotografie: Depositphotos

Rajčata představují jednu z nejčastěji předpěstovávaných rostlin. Co když ale sazenice začínají přerůstat a do přesadby je daleko? Můžete přistoupit k prostřihu.

Neplakejte nad vysokými sazenicemi s vybledlými listy. Dodejte jim životní sílu velkým prostřihem! Stačí vědět, jak na to. Uvidíte, že do přesadby na venkovní záhon budou připravené. Za vaši péči se vám pak odmění bohatou úrodou.

Na výsev semen nespěchejte

Předpěstovávání sazenic zeleniny představuje v mnoha ohledech výhodu. Víte, kolik semínek se uchytilo, a také si můžete vybrat, které konkrétní sazenice ponecháte. Předpěstování v teple umožňuje skórovat také u choulostivějších druhů rostlin. Vhodné je ale nejen pro ně, na parapetech lze v období února a března vidět i třeba sazenice okurek, paprik, lilků, dýní nebo rajčat, jak zmiňuje web FruitionSeeds.

A především právě u rajčat byste neměli spěchat. S jejich vyséváním by se mělo začínat až v první polovině března. V opačném případě by se totiž mohlo stát, že až nadejde čas jejich přesazení ven, budou sazenice přerostlé. Za nitkovité a slabé sazenice může podle webu ŽijuTu třeba i špatné osvětlení, přílišné teplo nebo mnoho sazenic blízko sebe. Kromě toho, že „žížalovité“ rostliny neskýtají příslib bohaté úrody, mohou být náchylnější na choroby, rovněž se budou špatně ujímat.

Okurkové bohatství díky medovému hnojivu: Antioxidanty a živiny se postarají o velkou sklizeň

Záchrana za pět minut dvanáct

Jakmile zpozorujete, že vaše sazenice rajčat vypadají spíše jako nitěnky, nastal čas radikálního řezu. Dokud je ještě čas a do tří zmrzlých (tedy cca do poloviny května) ještě zbývá pár dní, můžete sazenice zachránit. Jak doporučuje portál Cpykami, odstřihněte u přerostlých rostlinek vrcholnou část se 2–3 pravými listy.

Sazenice rajče
Fotografie: Pixabay

Odstřižené části zasaďte do kvalitní zeminy s dostatkem živin a zalijte čistou vodou. Při další zálivce přidejte hnojivo – výživnými hnojivy pro rajčata se inspirujte v našem článku na BydlímeÚtulně. Jakmile se sazenice uchytí, přesaďte je do květináčů, aby měly prostor. Případně, pokud nadešel jejich čas, je přesaďte přímo do země. Prostřih rajčatům pomůže nejen získat potřebnou sílu, ale rovněž zhustí jejich kořenový systém. Rajčatové hody mohou začít!

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*