Čistá domácnost je vizitkou každé hospodyňky. Nemusíte se však uchylovat ke kupovaným čisticím prostředkům. Zkuste ingredience používané při vaření.
Vyznáváte ekologický přístup k životu a nechcete používat k úklidu domácnosti chemikálie? Můžete se jim vyhnout, a přece bude váš byt zářit čistotou. Alternativní přípravky vám pomohou i v koupelně a na toaletě. Ingredience, které kupované prostředky nahradí, máte běžně v domácnosti a často je používáte při vaření, pečení, zavařování… Takže nejde o nic, čeho byste se museli obávat, a čistá domácnost bude vaší odměnou.
Ocet čili kyselina octová
Kyselina octová je součástí látkové přeměny v živých organismech, tedy i u člověka. Průmyslově se vyrábí biologickou oxidací ethanolu, uvádí Britannica. Její vodný roztok o koncentraci od 8 % nazýváme ocet. Tato tekutina ostrého zápachu, kterou lze mísit s vodou, se používá v kuchyni v mnoha druzích. Třeba jako ocet jablečný, vinný či balzamikový, a to jak k dochucení pokrmů, tak ke konzervaci.
Vlastnosti stolního octa lze však využít i při úklidu. Rozpouští totiž mastnotu, čistí, hubí bakterie i některé další nežádoucí mikroorganismy. Proto je v domácnosti vítaným pomocníkem, píše se na webu NášDům.
S ucpaným odtokem pomohou domácí metody uvolnění. Poslouží i jedlá soda a kypřicí prášek
Jedlá soda
Jedlá soda či soda bikarbona neboli hydrogenuhličitan sodný je bílý prášek. Sodu lze rozpouštět ve vodě a vzniklý roztok je silně zásaditý. V kuchyni se používá k nakypření těsta, je i součástí prášku do pečiva a prášků k výrobě šumivých nápojů. Anebo ke změkčení potravin, které vaříte ve vodě, např. luštěniny; popřípadě všude, kde je zapotřebí potlačit kyselé prostředí. Kromě kuchyňského užití se jedlá soda uplatňuje při úklidu. Má bělicí a odmašťovací vlastnosti a schopnost pohlcovat zápach.
Jak mít zase dokonale čisté WC
Právě použitím kombinace dvou výše uvedených ingrediencí dosáhnete skvělých čisticích účinků. Při jejich smíchání dojde k reakci kyseliny se zásadou, jak uvádí web HowStuffWorks, což poznáte podle vzniklého pěnění. Směs pak můžete použít k umývání i poměrně silně znečištěných povrchů, neboť dokáže odstranit mastnotu, skvrny, a dokonce při častějším používání může eliminovat minerální usazeniny, tedy vodní kámen.
Postupovat můžete samozřejmě několika různými způsoby, zde je jeden z nich: smíchejte bílý ocet s vodou v poměru 1 : 1 a nalijte do rozprašovače. Pak se pokuste z hrdla WC mísy odstranit co nejvíce stojící vody. Poté octovým roztokem nasprejujte celý vnitřek mísy. Nechte takto několik minut a posypte jedlou sodou. Můžete k tomu využít cukřenku na moučkový cukr, tak sodu snadno dostanete na každé místečko v docela pravidelné vrstvě. Vzápětí se začne vytvářet pěna, která pomáhá likvidovat bakterie a odstraňuje nečistoty.
Můžete-li tento proces provést na noc, bude to nejlepší. Ráno si vezměte houbičku nebo WC štětku a vnitřek mísy pročistěte. Nakonec spláchněte. Na webu KobietaInteria se uvádí, že ocet můžete nahradit kyselinou citronovou a jedlou sodu kuchyňskou solí. Efekt bude obdobný. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, že záchodovou mísu můžete vyčistit pomocí Coca-Coly.
Napište komentář