Nadstandardně účinný způsob odstranění vodního kamene z koupelny. Ocet najde využití i mimo kuchyni

Fotografie: Depositphotos

Čím tvrdší je voda, tím větší je pravděpodobnost usazování vodního kamene. Abyste tento vodní kámen z kohoutku jednoduše odstranili, vyzkoušejte tento trik.

Koupelnové a kuchyňské baterie jsou obzvlášť náchylné k usazování vodního kamene. Při dlouhodobém zanedbávání údržby těchto baterií může způsobit, že vám tvrdá voda kohoutky zcela poškodí. Nejenže budou na první pohled zašlé a ztratí svůj původní lesk, vlivem usazeného vodního kamene mohou ztratit i svou správnou funkci. Může se pak dostavit problém s pouštěním nebo zastavováním vody, nebo se objeví propustnost, či dokonce kapání kohoutku. Vyhněte se těmto problémům a baterie od vodního kamene vyčistěte.

Jak vodní kámen odstranit

Usazený vodní kámen nejčastěji najdete na vodovodních bateriích, sítkách ve dřezu nebo umyvadle či na zátkách. Kromě toho, že vodní kámen ovlivní vzhled, negativně působí i na samotnou funkci výrobku. Abyste vodní kámen účinně odstranili, omyjte dané předměty trochou octa. Ocet nechte chvíli působit a následně ho omyjte čistou vodou a osušte hadříkem. Pokud je nános vodního kamene silný, ocet před aplikací ohřejte nebo si připravte octové obklady a nechte je působit na vodní kámen déle.

Odstraňování silné vrstvy vodního kamene

V případě, že jste narazili na silnou vrstvu vodního kamene, která nejde ani za pomoci octu snadno odstranit, smíchejte trochu octu s pracím práškem. Do malé misky přidejte tyto dvě ingredience a postupným mícháním vytvořte hustou pastu. Naneste ji na usazeniny vodního kamene a několik minut ji nechte působit. Měkkým kartáčem nakonec vše vydrhněte, opláchněte čistou vodou a osušte.

Fotografie: Piqsels

Jak omýt sítko z kohoutku

Na vrstvu vodního kamene narazíte i na sítku v kohoutku. Nejlepší je kohoutek rozebrat a sítko na půl hodiny namočit do octu smíchaného s vodou. Měkkým kartáčkem pak sítko snadno vyčistíte. Místo octu můžete použít kyselinu citronovou, která bude fungovat stejně dobře a bez nepříjemného octového zápachu, jenž by vás mohl dráždit. Ocet i kyselina citronová rozbijí strukturu vodního kamene a navrátí kovovým předmětům jejich původní nerezový lesk.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]