Spousta lidí si neví rady s tím, co dělat se spoustou posečené trávy po úpravě zahrady. Řešení přitom může být dosti jednoduché.
Jakmile si sekačkou upravíte trávu na zahradě na nejnižší pokos, vyvstává otázka, kam vysypat obsah jejího koše. Můžete jej buď nasušit na seno a krmit jím zvířata nebo vyhodit do bioodpadu. Existuje však ještě jedna možná cesta, jak naložit s přebytečnou trávou, a tou je kompostování. Z takto upravené a rozložené zeleně může být za chvíli kvalitní hnojivo.
Nevyrábí se stejně jako běžný kompost
Na zřízení tohoto odkladiště trávy budete potřebovat buď kompostér nebo kus volného místa, na němž ji budete hromadit. Ideální je vybrat plac na konci zahrady nebo alespoň dále od domu a na tomto místě by měl být stín. Na spod položíte usušené seno prokládané větvičkami, aby dno mohlo dýchat a tráva tak jen neuhnívala, ale utvořila správný kompost.
Druhou vrstvou bude čerstvá tráva, která bude ještě lehce vlhká nebo orosená. Pokud byste měli pochybnosti, zda není už příliš suchá, přidejte na ni nakrájené ovoce, mokré listí nebo hromádku lehce pokropte vodou. Dále střídáte suché a vlhké vrstvy trávy k vytvoření ideálního kompostu. Dbejte přitom na to, aby se do hromádky nedostaly kořeny nebo semena plevele.
Přidávejte i jiné složky než trávu
Pokud by se vám v kompostu vyskytoval plevel, mohl by po hnojení záhonů vyrašit i zde, což pravděpodobně žádný zahrádkář nechce. Naopak čeho byste měli chtít dosáhnout je rozmanitost hnojiva. Proto je vhodné do kompostu přidávat i jiné složky než samotnou trávu, jako je například listí, zeleninová nať, zbytky jídla nebo skořápky od vajec domácí drůbeže.
Přibližně po roce by mělo být možné kompost využívat jako hnojivo. Známkou připravenosti je hnědá barva, konzistence podobná hlíně a rychlá absorpce vody. Nezbývá tedy nic jiného než hromádku rozhrabat, nabrat do kyblíku nebo koleček a přidat do půdy na záhonech. Kompost byste měli odebírat ze strany, nikoli shora, abyste v hnojivu měli něco z každé vrstvy.
Zdroj: GardeningKnowHow