Konzumuje váš pes trávu častěji, než je normální? Příčinou může být vážný zdravotní problém

Fotografie: Depositphotos

Fakt, že pes občas žere trávu, je poměrně známý a není třeba se toho nějak obávat. Díky její konzumaci se vašemu mazlíčkovi čistí střeva, avšak dávejte si na to přece jen pozor.

Pokud si na procházkách se psem všimnete, že váš chlupatý přítel žere trávu, může to mít hned několik důvodů. Výlety jsou pro psy chvílemi svobody, během nichž mohou vyjádřit svou radost a štěstí. Je to také ideální čas k tomu, aby váš mazlíček uvolnil nahromaděný stres. Pokud váš pes žere trávu, je to pro něj zcela přirozené chování. Jestliže však toto chování doprovázejí další příznaky, může váš pes skrývat zdravotní problém.

Proč psi konzumují trávu?

Jíst trávu je zcela přirozené chování psa. Má to pro něj zdravotní výhody, čistí si tím své tělo a zbavuje se tak stresu. Váš společník však může mít také zvláštní vkus a možná si užívá chuťové vlastnosti trávy. Pokud ji občas sní, nemusíte mít strach. Je ale také možné, že váš pes konzumuje trávu, aby mohl zvracet. Stejně jako u lidí, i psí žaludky někdy potřebují trochu pomoci, aby znovu získaly pravidelný střevní průchod. Pokud si všimnete, že váš chlupatý přítel po snězení trávy občas zvrací, nebojte se.

Tráva je bohatá na vlákninu a enzymy, které psovi pomohou vypudit to, co ho trápí. Pokud pociťuje nevolnosti, udělá vše pro to, aby tuto potravu z žaludku vyloučil. Tráva mu také pomůže změkčit výkaly. Tato rostlina rovněž může pomoci vašim mazlíčkům zmírnit a vyléčit zánět žaludku. Oceňují také rostlinu zvanou pýr, jež má močopudné vlastnosti. Je to plevel, kterého se zahrádkáři děsí, ale psům výrazně pomáhá. Jestliže váš pes žvýká trávu, může mu pomoci vyvolat endorfiny a odstranit stres.

Možné zdravotní problémy

Musíte se začít strachovat o zdraví svého psa, pokud žere trávu častěji než obvykle a její konzumace vede ke zvracení. Může to souviset se zdravotním problémem a váš věrný společník může mít infekci, zažívací potíže nebo problém s játry či střevy. Častá konzumace trávy může značit i přítomnost červů. Pokud máte o chování svého mazlíčka nějaké pochybnosti, poraďte se s veterinářem o dalších vyšetřeních. Váš pes bude muset být ošetřen vhodným odčervovačem, jestliže problém skutečně souvisí s napadením střevními červy.

Fotografie: Pixabay

Pokud váš pes začne polykat trávu ve velkém množství a často, může mít také problém s chováním. V takovém případě je lepší vzít ho k veterináři, aby zjistil příčinu potíží. Specialista na psy bude schopen zkontrolovat, zda důvod, proč vaše zvíře konzumuje trávu, je zdravotní, nebo ne, a pak najít řešení problému. Jestliže váš pes občas žere trávu, nemusíte se znepokojovat, ale pokud si všimnete, že stále častěji zvrací a jeho zdravotní stav se mění, poraďte se s veterinářem.

Zdroj: PetMed