Jak se na podzim správně postarat o muškáty, aby byly v další sezóně opět krásné a plné květů

Fotografie: Depositphotos

Stejně jako všechno ostatní i pořizovací cena muškátů každým rokem stoupá. Aby vaše muškáty přežily zimu a na jaře mohly zase začít růst, dopřejte jim tuto péči.

Muškáty jsou oblíbenou květinou zdobící pergoly, terasy, balkóny, ale i parapety. Pokud se o muškáty dobře staráte, odmění se vám nekonečnou záplavou květů. Čím více květů mají, tím větší květinový závoj dokážou vytvořit. Abyste nemuseli rok co rok pořizovat muškáty nové, stačí se naučit nechat bezpečně přezimovat ty stávající. Ve stavu hibernace přečkají zimu a v příští sezóně se opět můžete kochat jejich krásou. Vyzkoušet můžete jeden z těchto tří způsobů.

Tři způsoby, jak nechat muškáty přezimovat

Muškáty zvládnou přečkat zimní období, pouze pokud k tomu mají příznivé podmínky. Jakmile začnou strádat, už je nezachráníte. Pozor si musíte dát i na mrazivé teploty, které mohou vaše muškáty nenávratně poškodit.

Přemístěte je do světlé místnosti

Aby muškáty přezimovaly, můžete je umístit do světlé místnosti, kde se bude teplota pohybovat maximálně kolem 6–8 °C. Pokud by teplota byla nižší, muškáty by uhynuly. Dále je potřeba tyto květiny zalévat, ale pouze ve velmi malém množství. Půda v květináči by měla být jako prach. Tato metoda je velmi riziková a často velké množství rostlin přes zimu uhyne.

Přesaďte muškáty do jednoho květináče

Další možností, jak zabezpečit muškáty na zimu, je opatrně přesadit výhonky ze všech květináčů do jednoho nebo pár velkých květináčů. Do jednoho květináče můžete zasadit až 15 výhonků. Takto přesazené muškáty můžete klidně nechat i v tmavé místnosti. Důležité je pouze to, aby nebyly na mrazu, který by je mohl spálit. Všechny výhonky zimu nepřečkají, ale na jaře mezi nimi určitě najdete pár silných jedinců. Ty pak stačí namočit do vody a přesadit zvlášť do květináčů.

Fotografie: Freepik

Namnožte muškáty řezáním

Poslední možností je na přelomu září a října seříznout výhonky kvetoucích muškátů a ty pak namočit do kelímků s vodou a nechat zakořenit. Aby vám muškáty zakořenily, potřebují místo, kde budou mít dostatek světla i tepla. V lednu budou rostliny dostatečně silné a na jaře mohou začít kvést.

Nevýhodou těchto tří metod je, že v době přezimování ztratíte veškerou část rostlin, které vám v letošním roce tak krásně kvetly. Výhonky, jež zimu přečkají, jsou na jaře často tak slabé, že nemají sílu kvést. Muškáty, které vám kvetou na parapetu, zase mohou poškodit povrch parapetu a ten pak budete muset častěji natírat a opravovat. S muškáty je zkrátka spoustu práce, ale ta nádhera stojí za to.

Zdroj: Gardengatemagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]