Když svoji oblíbenou pánev prakticky nedáte z ruky, ani si nemusíte všimnout tmavých sazí na její vnější straně. Jsou tím postiženy hlavně hliníkové a litinové verze.
Ačkoli se každý rok objevují nové typy multifunkčních kuchyňských pomůcek, jednoduchou starou pánev v několika velikostech zatím nic nepřekonalo. Většina vaření je bez ní prostě neproveditelná, je proto potřeba jí věnovat náležitou péči. Přitom ale vezměte vždy v úvahu konkrétní typ a hlavně materiál. Starší hliníkové a litinové kusy snesou celkem bez problémů i drátěnku. Jakmile máte teflon nebo keramiku, je třeba postupovat mnohem jemněji.
Prevence hromadění uhlíku
Jako obvykle je nejlepším řešením problémů předcházet jejich výskytu. V případě pánví jde o průběžné usazování uhlíku, který pak na spodní straně a krajích vytváří sazové filmy. Těch je velmi obtížné se zbavit, mnohokrát si jich ani nevšimnete. Pánev proto důkladně umývejte po každém vaření a nenechte na ní hlavně nic zaschnout. Pak na ní budete prakticky všechno připalovat, přitom stačí pánev jednou za čas například kalcinovat v troubě.
Dno pánve posypte dostatkem soli, vložte ji do trouby a počkejte, až sůl získá pískový odstín. Následně počkejte, až vše vychladne, a můžete pánev krásně očistit. Pak pánev lehce natřete rostlinným olejem a opět vložte do trouby. Výsledkem bude skutečně nepřilnavý povrch, který vylučuje jakékoli připalování během vaření.
Čištění teflonu od sazí
Moderní teflonové pánve si kupujeme hlavně kvůli nepřilnavé vrstvě. Mnoho lidí si díky tomu myslí, že se problému sazí vyhnou, ovšem opak je pravdou. Jakmile zanedbají potřebnou péči, saze se objeví i na této moderní verzi. Pokud je tohle i váš případ, může vám pomoci některý z následujících postupů.
Metoda první – kyselina citronová
Do pánve nalijte vodu a přidejte práškovou kyselinu citronovou, roztok pak přiveďte k varu. Jakmile k tomu dojde, vypněte a nechte vše vychladnout. Během této doby bude kyselina čistit a následně stačí pánev důkladně opláchnout.
Metoda druhá – soda
Nepřilnavý povrch jemně očistěte sodou. Můžete použít stejný postup jako s kyselinou citronovou. Rozpusťte na pánvi 3–5 lžíce sody a přiveďte k varu. Počkejte na vychladnutí a opláchněte.
Metoda třetí – kouzlo s jablkem
Celkem neobvyklá metoda, na kterou budete potřebovat jedno velké, nebo pár středních jablek. Oloupaná jablka nasekejte na malé kousky, aby pustila šťávu. Tuto hmotu naneste na spodek pánve a nechte působit asi 15–20 minut. Poté vrstvu setřete a čistou pánev opláchněte.
Koktejl ze sody, soli, gelu a octa
Existuje ještě jedna směs, která si poradí se sazemi vždycky. Otočte pánev dnem vzhůru a posypte ji jedlou sodou a solí. Poté na povrch opatrně nalijte saponát na nádobí, abyste získali mazlavou pastu. Pozor, nechcete sypké složky spláchnout. Pak celou pánev zakryjte papírovými ubrousky, okraje klidě zahněte pod pánev. Jako finále na ubrousky pomalu nalijte ocet. Protože bude pronikavě vonět, odneste pánev na balkon nebo alespoň otevřete okno.
V této „lázni“ nechte pánev asi hodinu, pak můžete povrch jednoduše umýt. V zásadě jediným problémem je intenzivní pach octa, který pronikne do celého bytu či místnosti. Toho se ale snadno zbavíte již zmíněným vyvětráním.
Zdroj: TasteOfHome