Každý člověk se těší na to, až uvidí na své zahrádce tulipány. Bývají totiž jednou z nejoblíbenějších květin vůbec.
Po dlouhé a šedé zimě je rozkvět tulipánů pro zahradníky první jasnou jarní událostí. Všichni čekají na to, až rozkvetou a potěší oko jasnými barvičkami. Ne všichni zahradníci ale vědí, co s tulipány po odkvětu dělat. Ukazuje se totiž, že tyto květiny někdy vyžadují opravdu zvláštní péči. Jak tedy tulipány ochránit do dalšího jara?
Co dělat po odkvětu
První otázka zní, jestli je třeba tulipány ořezávat. Chcete-li zachovat velikost poupat, musíte tulipány po každém kvetení zkrátka seříznout. Budoucí květina pak lépe dozraje a zachová si všechny potřebné živiny. Důležité je odříznout nejen pupen, ale celý stonek přímo u cibule. Nejprve musíte počkat, až okvětní lístky uschnou a půjdou snadno oddělit od stonku.
Také byste si měli poznačit, kde jste květinu zasadili, tedy kde se nachází její cibule. Nezapomeňte také, že nástroj na prořezávání musí být dezinfikován. Můžete jej otřít antiseptikem nebo použít manganistan draselný. Poté ho otřete do sucha a teprve až potom zastřihávejte.
Život tulipánů po odkvětu
Je důležité, abyste nechali květinu dokončit celý vývojový cyklus. Chcete-li to provést, pokračujte v zalévání rostlin, ale mírně. Když budete zalévat naposledy, můžete použít fosforový vrchní obvaz. Aplikovat můžete i minerální hnojiva, která obsahují mangan, zinek a bór. Nehnojte ale hnojem, cibulky by mohly zahnívat.
Jak často tulipány kopat
Odborníci by vám doporučili, abyste tulipány vykopávali ročně, pokud chcete zachovat odrůdu. To platí pro zelené, třásnité a papouščí odrůdy. Jinak dojde ke ztrátě odrůdových vlastností. Ale jednoduché rané a pozdní odrůdy tulipánů lze kopat pouze jednou za 3, nebo dokonce jednou za 6 let.
Někteří zahradníci vykopávají tulipány ihned po odkvětu, ale to není úplně správný přístup. Pokud je hned vykopete, povede to k rozsekání cibulky. Kvůli tomu mohou příští rok kvést méně a květy nebudou tak velké. Nejlepší je začít sklízet tulipány po úplném zaschnutí listů. Nejprve je třeba vykopat rané odrůdy a poté až střední a pozdní.
Zdroj: Takprosto