Jehličnany si po zimě zaslouží patřičnou péči. Značně ocení i prořezání a hnojení

Fotografie: Depositphotos

Jehličnany vyžadují, abyste jim po zimě věnovali patřičnou pozornost. S příchodem jara zjistíte, zdali na nich zima nenatropila nějaké škody.

U jehličnanů si v předjaří můžete myslet, že v zimě zmrzly. Pravdou však je, že někdy jehličnaté dřeviny v zimním období prostě uschnou. Zdá se však, že v letošním roce by to mohlo být dobré – nepanovaly ani nepřiměřené a dlouhodobé mrazy, a v lednu a únoru byl dokonce dostatek vláhy. Jsou u nás ovšem i horské oblasti a podhůří či různé mrazové kotliny, kde se zejména výkyvy v počasí, střídání teplot, vítr a sníh na zdraví jehličnanů podepsat mohly.

Co potřebují jehličnany po zimě

Po zimě byste měli jehličnanům věnovat mimořádnou péči. Vždyť jsou to dřeviny, které zdobí zahrady celoročně. Jejich zelené jehličí dodává kouzlo a barvu i potemnělé a zasmušilé zimě. A s jejím odchodem konifery často vyžadují regeneraci – píší na webu Deccoria. Zimní povětrnostní podmínky, nemoci a škůdci mohou v některých oblastech způsobit, že jehličí zhnědne a padá.

Hnědnutí či žloutnutí jehličí se často projevuje nejprve uvnitř stromu nebo keře. Jehličí je vlastně jiná forma listů. A protože zůstává na stromech po celý rok, vypařuje se z něj soustavně voda. V zimním období jehličnaté dřeviny nemají možnost vodu doplňovat. Často je půda zmrzlá, takže rostlina nedokáže vodu absorbovat, a při oblevě málokoho napadne, že by měl stromy zalít i v zimě. Vždyť v lese jehličnany přece také nikdo nezalévá. Jenomže v lesích se celoročně drží jiná vlhkost než na zahradě, jak se uvádí na webu VanSpinesNursery.

Jednotlivé stromy na slunné zahradě si vláhu nedokáží podržet ani během vegetačního období, natož mimo ně. Navíc smrky poměrně mělce koření, takže se kořenový systém nedostane ke spodním vodám, jako třeba u stromů ovocných nebo okrasných listnáčů. A půda 15–20 cm pod povrchem rychle vysychá. Stromy začnou postupně strádat kvůli nedostatku vody. V první fázi se to projeví právě na jehličí. Jehličnany je tedy vhodné během celého roku, a obzvláště před příchodem zimy dostatečně zalévat.

Prořezávání a hnojení jehličnanů

Pokud po zimě zjistíte suché, zažloutlé či jinak poškozené větve jehličnanů, je správné odstranit je hned v předjaří, nejpozději v březnu. Tak bude rostlina připravena nechat vyrašit mladé zelené větvičky ze spících oček. Kromě toho k poškození jehličí a větví mohlo dojít v důsledku napadení stromu škůdci nebo nějakou chorobou, v takovém případě správným ořezem předejdete jejich případnému přenosu i na další rostliny. Článek o nejčastějších důvodech hnědnutí tújí na zahradě jsme na BydlímeÚtulně publikovali už v minulosti.

Za kácení stromů na vlastní zahradě hrozí vysoké pokuty. Může jít až o 100 000 Kč

Jestliže se vám zdají jehličnany jen mírně povadlé a jehličí neopadává, dopřejte stromům dostatek vláhy a hnojiva. Voda k zálivce by měla bezprostředně po zimě být spíše vlažná. A co se týče hnojení, buď kolem stromu nahrnete kompost s přídavkem mulčovací kůry z jehličnanů a zeminy určené pro konifery. Anebo nedostatek dusíku, fosforu, draslíku a železa, které jsou nezbytné jak pro růst dřeviny, tak pro pěknou svěží zeleň jehličí, doplníte některým druhem hnojiva pro konifery. To pak přidáte do zálivky. Použít můžete i univerzální hnojivo pro kyselomilné rostliny.

Také vyzkoušení domácího hnojiva nebude na škodu. Jeho příkladem je třeba dřevěný popel, který obsahuje hodně draslíku. Popel můžete rozmíchat ve vlažné vodě v poměru 1 : 10 a jehličnany zalévejte jednou za 14 dní. Dalším typem domácího hnojení je použití kávové sedliny. Ta je velmi bohatá na dusík. Sedlinu smíchejte se zeminou a zapravte ji do půdy kolem kmene stromu. Hnojení provádějte koncem března, nejpozději v dubnu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*