Jak hravě zvládnout jarní úklid od koberců, přes kuchyňské spotřebiče po šatní skříň

Jaro je tady a s ním i jarní úklid. Neexistuje lepší čas pro kompletní čistku domu, než je jaro. Namasírujte tedy svaly, připravte si obaly, bedýnky, čistící pomůcky a hurá na to. S našimi radami to hravě zvládnete.

Víte, že existuje jednoduché pravidlo, které vám může práci zásadně ulehčit? Vytřiďte věci, které jste posledních 6 měsíců nepoužívali. Nepočítejte zde samozřejmě sezónní předměty a oblečení. Oddělené položky uložte do krabice, a buď je darujte, prodejte nebo uskladněte tak, ať nepřekáží. Určitě si z bytu nechcete dělat skladiště.

Čištění koberců

Hodně lidí čistí koberce před Vánoci. Nicméně divili byste se, kolik se tam během zimy usadilo prachu, vlasů, špíny a různého neřádu. Zvlášť máte-li domácí mazlíčky. Hloubkové čištění pomůže obnovit barvu i texturu koberce. Použije výkonný čistič nebo si pozvěte profesionála.

Čalouněný nábytek

Když už budete u čištění koberců, přiberte i čalouněný nábytek, kde se rádi zdržují roztoči. Pouhé vyluxování nestačí. Nejenže budete mít vše čisté pocitově, ale barvy ožijí, tudíž ideální akorát na jaro, které rovněž hraje všemi barvami.

Kuchyně

Nejvíc dá zabrat, co se úklidu týče kuchyně. Tam je potřeba umýt lednici, mikrovlnnou troubu, digestoř, celý sporák (varnou i pečící část), varnou konvici atd. Nepožívejte agresívní čisticí prostředky, které by mohly nenávratně poškodit kuchyňské spotřebiče a navíc způsobit i podráždění sliznic. Ono to sice láká k rychlému a dokonalému úklidu, ale nestojí to za to. Říká se, že výpary z čisticích prostředků jsou pro lidské tělo horší, než 10 vykouřených cigaret.

 

Na pomoc si vezměte ocet, sodu a klidně i zubní pastu a vysloužilý kartáček. Zubní pasta si poradí se skvrnami od potravin a zubní kartáček se postará o tření a přesnost, kterou je zapotřebí u cíleného čištění skvrn a nečistot. Jestliže se vám nedaří ani tak vydrhnout například spáry mezi kachličkami – kupte si fix a přemalujte je. Jedná se o fix přímo určen k oživení spár. Práci v kuchyni si rozdělte a nesnažte se zvládnout vše naráz.

Ocet na vodní kámen

Jsou-li vaše vodovodní baterie pokryté vodním kamenem, namočte hadřík do octu a omotejte tím baterii a místa s výskytem vodního kamene. Nechte působit hodinu i více a umyjte. Postup lze i několikrát opakovat, podle intenzity nánosu.

Použijte myčku nádobí

Jako skvělý pomocník při jarním úklidu poslouží myčka nádobí. Ta si poradí nejen s nádobím, ale třeba i plastovými hračkami a drobnými dekoracemi, kterým voda a mycí prostředek nevadí.

Šatní skříně

Můžete mít hromadu pěkného oblečení, ale je nepravděpodobné, že budete vše nosit celoročně. Tudíž roztřiďte si oblečení podle sezón a nechte pouze aktuální oděvy a obuv. Jakmile budete mít roztřízeno, zvažte, zda si vše necháte nebo zda je něco, co už nosit vůbec nebudete. Zbytečně by to zabíralo místo, chytal se do toho prach, roztoči nebo moli.

Ložnice

Kobercům a čalouněnému nábytku jsme se již věnovali. Zapomenout nesmíme ani na matrace a ložní prádlo. Vyluxujte důkladně i matraci. Pokud máte ochranný obal na matraci, je načase jej vyprat, případně pořídit nový. Inventuru udělejte také v ložním prádle.

Koupelna

Mimo klasického úklidu je vhodné zaměřit se v koupelně na kosmetické přípravky, které nepožíváte, případně jim skončila expirační doba. Používáním prošlých kosmetických přípravků si tak maximálně zaděláte na malér. Raději se s nimi rozlučte. Ať už jde o krém, šampón, řasenku nebo pomádu na rty.

Rada na závěr

Ideální je sednout si, sepsat plán úklidu a podle něj postupně přecházet od jednoho bodu ke druhému. Jste-li velmi zaměstnaní, zkuste využít služeb některých firem na domácí úklid. Pomohou jak s mytím oken, trouby, tak i čištěním koberců.

Obrázek: pixabay.com