Turistické centrum na Islandu je perfektní ukázkou souznění architektury s přírodou

Jednou ze zemí, do které každoročně zavítá čím dál tím více turistů z celého světa, je Island. Vzhledem k počtu obyvatel je Island nejřidčeji zalidněnou zemí Evropy, ale ani to nesmí být na překážku cestovnímu ruchu.  Z tohoto důvodu v zemi v posledních letech vzniklo i mnoho návštěvnických center, která turistům poskytují potřebné služby a informace. Jedním z velmi zajímavých návštěvnických center je Borgarfjordur Eystri, které se nachází v malé vesnici Bakkagerdi na severu ostrova.

Moře, hory a ptačí ráj

Návštěvnické centrum Borgarfjordur Eystri je velmi zajímavé z architektonického hlediska. Na první pohled má jednoduchý tvar krychle, která je umístěna nad místním přístavem, z teras centra se tak otevírá krásný výhled do okolí. Uvnitř je ale tento monolit rozdělený do řady dílčích prostor, interiérů a exteriérů, které návštěvníkům přibližují specifická místa i činnosti v této oblasti, například nebe, temně modrý fjord, charakteristické hory, místní biosféru či námořnictví.

Visitor Center at Borgarfjörður Eystri, East fiords of Iceland.

Tato oblast je rovněž známá pro svůj rozsáhlý ptačí svět, v létě se zde shromažďují stěhovaví ptáci, jako jsou eidery a papuchalci. Kromě návštěvnického centra v budově nalezneme i kanceláře sloužící místním rybářům a přístavu. V současné době Borgarfjordur Eystri  navštíví asi čtyřicet tisíc turistů ročně.

Zázemí nejen pro turisty, ale i pro místní obyvatele

Když byla v roce 2015 vypsána architektonická soutěž na tuto budovu, jedním z hlavních požadavků bylo, aby sloužila nejen turistům, ale také místním obyvatelům, neboť turistická sezóna na Islandu je vzhledem ke klimatickým podmínkám velmi omezená. Toto přání se podařilo splnit, protože v zimním období mohou místní obyvatelé využívat prostory pro různé kulturní a společenské akce. Přízemí budovy, jak již bylo řečeno, je celoročně užíváno přístavními úřady a rybáři. V prvním patře je malá kavárna a druhé patro slouží jako výstavní prostor, především pro výstavy zaměřené na představení aspektů okolní přírody, moře, tuleňů, hor a ptáků.

Ekologičnost a bezúdržbovost

Toto návštěvnické centrum bylo navrženo jako stavba, jejímž cílem bylo rovněž ctít své okolí. To se odráží nejen ve tvaru budovy, která kopíruje terén, ale také v použití místních materiálů, které podtrhují drsnou okolní přírodu. Stavba je jednoduchá, s leštěnými betonovými podlahami a černými ocelovými zábradlími, dveřmi a okenními rámy. Diagonálně umístěné schodiště spojuje všechna tři podlaží a zároveň odděluje každé patro od vnitřního a vnějšího prostoru. Návštěvnické centrum Borgarfjordur Eystri  je tak skvělým příkladem dialogu architektury s okolím.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]