Střídání plodin je základní praxí v udržitelném zemědělství. I na zahradě je dobré každoročně střídat stanoviště jednotlivým plodinám, jinak se budete připravovat o část úrody.
Každá pěstovaná rostlina má specifické požadavky na živiny a je také ohrožena jinými chorobami a škůdci. To jsou hlavní důvody, proč se vyplatí na stanovištích každoročně plodiny střídat. Třeba takové okurky jsou známé tím, že jsou to „žrouti živin”. Ve vyčerpané půdě se tak mnoha plodinám v následujícím roce nebude dařit. Jsou však i jiné, kterým naopak půda po okurkách vyhovovat bude.
Střídání plodin
Střídáním plodin na vaší zahradě přerušíte životní cykly škůdců i choroboplodných patogenů. Navíc zabráníte vyčerpání půdy a podpoříte vyváženější ekosystém v půdě. Každý typ plodiny totiž přispívá do půdy specifickými živinami, ale zároveň si i specifické živiny odebírá. Pokud víte, jaké plodiny jsou pro střídání vhodné, zajistíte si tak úrodnou půdu, ve které se bude dařit všem druhům.
Okurky a jejich dopad na půdu
Okurky jsou oblíbenou sezónní zeleninou s relativně krátkou vegetační dobou. Patří do čeledi tykvovitých spolu s dalšími rostlinami, jako jsou dýně, tykve, cukety a melouny. Okurky vyčerpají během svého růstu značné množství živin z půdy. Navíc jsou náchylné k plísňovým chorobám i urputným škůdcům. Proto je důležité vědět, co po okurkách určitě nesázet a čemu se naopak bude dařit.
Bohatě úrodné sousedství v záhonech: Rajčata vytvoří se salátem dokonalé duo
Nikdy nevysazujte po okurkách tykvovité plodiny
Společný základ těchto rostlin je předurčuje i k náchylnosti ke stejným chorobám a škůdcům. Po okurkách tedy nikdy nesázejte výše uvedené plodiny. Budete-li na to v příští sezóně myslet, podaří se vám přerušit cyklus chorob i škůdců a do půdy se doplní i vyčerpané živiny. Předpokladem však je, že záhon po okurkách na podzim nebo na jaře dobře pohnojíte.
Jakým rostlinám se bude po okurkách dařit
Okurky mají krátkou vegetační dobu a zbyde po nich místo ještě uprostřed sezóny. Ve stejné sezóně tedy můžete po okurkách zasadit ještě méně náročné plodiny jako je špenát, salát a kopr, které stihnou do konce sezóny dozrát. V následující sezóně se pak v záhonu bude dařit luštěninám (fazole, hrách), brukvovitým (zelí, brokolice), ale i paprikám nebo rajčatům.
Zdroj: Domek i Ogrodek