Topná sezóna klepe nekompromisně na dveře. V době drahých a nejistých energií se tak mnoho lidí stále snaží najít způsob, jak právě za vytápění nějakou tu korunu ušetřit.
Jedním z možných kroků je maximální využití tepla, které jde z radiátorů. Právě v tomto ohledu se však velmi často chybuje, takže výsledek je spíš opačný. Například Polsko nebylo nikdy zkaženo vlastním klimatem. Topná sezóna tu tak podle konkrétní oblasti trvá 4–7 měsíců v roce. Nejchladněji (jako všude jinde) bude přirozeně na horách. Když se budete zdržovat někde na úpatí Tater, na topení doma asi ani nepomyslíte. Každý rok ovšem právě topení pohltí nemalou část rozpočtu. Chybujeme v základech.
Těsnění, krytí a vypínání
Je naprosto lhostejno, jaký zdroj tepla využíváte, teplo je ještě horší než voda. Jakmile je někde škvíra, bude vám utíkat. Bývá to hlavně dveřmi a okny, jak jsme na BydlímeÚtulně.cz už psali. I když si totiž myslíte, že těsní, opak bývá pravdou. Prchá tudy dle BezRealitky i 40 % veškerého tepla. Pokud nemáte na výměnu, pomohou i jednoduché gumové těsnicí pásky, které nalepíte po obvodu. Při nezatepleném domu se hodně tepla ztratí ve studené zdi hned u radiátoru, dle statistik dokonce 30 %. S předchozím odlivem už je to 70 % teploty.
Můžete pak použít něco natolik jednoduchého jako je odrazová fólie, kterou jednoduše nalepíte na zeď. Dost lidí řeší věci jednoduše tím, že topení na noc vypínají úplně. Vypadá to smysluplně, protože v noci se zahřejete pyžamem a peřinou. Takže kde je problém? Ráno vás bude opětovný ohřev topení stát ve výsledku mnohem víc, než zvýšení sníženého výkonu. Udělejte si také přehled, jak moc se v kterých místnostech pohybujete. V těch pak snižte teplotu.
Míchaná vejce jako od profíka: Rozbíjet vejce o pánev není dobrý nápad
Ach, zase to větrání
Větrání je natolik banální činnost, že ji většina populace stále dělá špatně, což potvrzuje také iDnes. Nenechávejte žádnou ventilačku otevřenou celý den. Udělejte průvan na cca 5 minut. Tím se uvnitř vymění vzduch, nepřijdete ale o teplo ve zdech ani v nábytku.