Před jarem nastává vhodný čas na úsporu peněz za topení. Teplota 18–21 °C mnohým postačí

Fotografie: Depositphotos

Přestat topit by chtěl jistě už každý z vás. Jenomže letošní počasí je nevyzpytatelné a vrtkavé. Nicméně jaro se blíží a ušetřit za topení budete chtít všichni.

Vzhledem k tomu, že účty za energie a celkové životní náklady neustále rostou, mnozí z vás by chtěli ušetřit za topení. Kdy byste však měli topení vypnout? Kdy je ta nejvhodnější doba? Letošní únor byl tak teplý, že řada majitelů rodinných domů už přestala topit a ostatní vypínali radiátory alespoň během dne. I když to vypadá, že je jaro za rohem, v březnu nás přece jenom čekají větší výkyvy počasí. Během dne – pokud bude slunečno – si užijete krásné jarní dny. Ovšem v noci se má teplota pohybovat pod bodem mrazu.

Jak tedy za topení ušetřit? V bytových domech musí každý hospodařit s vytápěním sám podle sebe. Ráno při odchodu z bytu byste možná měli radiátory vypnout a po návratu je zase uvést do provozu. A to podle teploty, na kterou jste zvyklí. A pomaloučku ji snižovat.

Kdy přestat topit

Mohl by to v podstatě být březen, kdy s vytápěním domácnosti ustanete, ale zdá se, že ten letošní nám ještě připraví pár chladných chvilek. Někdo nekompromisně přestane topit při změně času ze zimního na letní. Letos je tímto dnem 31. březen, právě na velikonoční svátky, uvádí web Topky. Záleží však na každém jednotlivci, kolik tepla kdy potřebuje. Možná byste mohli uvažovat o tom, že si stačí v bytě obléknout mikinu, obout ponožky a místo trenýrek tepláky. Je to totiž jedinečný způsob, jak byste mohli na topení ušetřit. Prostě se doma oblékat.

Ušetřit za topení je možné díky termostatu
Fotografie: Pixabay

O způsobech šetření na vytápění lidé poměrně často diskutují. Jak laická veřejnost, tak odborníci. Někdo tvrdí, že je lepší nechat radiátory zapnuté celý den a jen mírně temperovat. Odborníci však říkají, že nejúspornější metodou je zapnout topení opravdu jen tehdy, když je vám zima. Jsou tu však i další názory: když přestanete topit příliš brzy, může se v bytě objevit vlhkost a plíseň. Proto musíte sami zvážit všechny okolnosti a topit podle vašich individuálních potřeb a možností.

Prádlo bleskurychle uschne i v zimě. Poradí si s ním i palačinková metoda nebo plovací nudle

Jsou i jiné možnosti, jak ušetřit za topení

Dobře jsou na tom domácnosti situované na jižní stranu. Sluníčko nás teď v předjaří přece jenom každou chvíli obdaří svými paprsky a jižní místnosti vyhřeje. Kdo má na jižní stranu balkon či lodžii, může je nechat zasklít. Uvidíte, jakou úsporu na topení vám to přinese. Prohřátý balkon totiž dodá teplo i bytu a vy můžete klidně vypnout radiátor. Zapněte ho jenom tehdy, když to bude nezbytně nutné. A nebojte se, místnosti se vyhřejí mnohem rychleji, než když bylo venku pod nulou.

Teď v předjaří bude obyvatelům mnoha domácností jistě stačit teplota nastavená někde mezi 18–21 °C, píší na webu IdealHome. Během sezony nezapomínejte na odvzdušňování radiátorů. I takto můžete ušetřit peníze, neboť díky této proceduře budou radiátory fungovat efektivněji. A ničím je nepřikrývejte. O tom, jak správné topení může ušetřit peníze, a to zejména s chytrými termostaty, jsme na webu BydlímeÚtulně už psali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*