Vodní kámen občas potrápí každou domácnost. Pokud ho pravidelně odstraňujete, určitě nebudete naše rady potřebovat. Pokud se ale vodní kámen usadí, není jednoduché se ho zbavit.
Sprchový kout je oblíbenou alternativou ke klasické vaně. Jeho použití je jednoduché a hodí se především do menších místností. Vodní kámen ale může sprchu napadnout úplně stejně jako jiné části koupelny. Proto dbejte na čistotu a zkuste naše metody, díky kterým se vodního kamene zbavíte.
Za vodní kámen může velmi tvrdá voda
Tvrdá voda je hlavním důvodem, proč se vodní kámen tvoří. Je v ní rozpuštěno mnoho minerálů, které když se zahřejí, vytvoří sraženinu. Tím dalším je teplo. Čím více tedy používáte horkou vodu, tím rychlejší je tvorba vodního kamene. Nejdříve ho uvidíte v kanálech sprchové hlavice, protože snižuje průtok vody.
Tyto usazeniny vodního kamene se ale mohou tvořit i bez „pomoci“ horké vody. Pokud kapky vody na určitém povrchu uschnout, všimnete si zakalené stopy. Jedna nebo dvě kapky nic neznamenají, ale nakonec uvidíte na sprše mlhavý film – a máte co dočinění s vodním kamenem.
Na ověření tvrdosti vody stačí kouknout do rychlovarné konvice
Pokud nevíte, jak tvrdou máte doma vodu, stačí se podívat do rychlovarné konvice. I tady se totiž vodní kámen rád usazuje a tak snadno poznáte, jestli s tímto problémem musíte bojovat i vy. Sprchový kout můžete vyčistit několika způsoby.
Vhodnými prostředky na vyčištění vodního kamene ve sprše budou ocet, kyselina citronová nebo jedlá soda. Ocet je kyselina, která účinně rozloží vápenné usazeniny. Navíc čištěný povrch nepoškozuje, protože je to slabá kyselina. Kyselina citronová reaguje s minerálními solemi. Pro čištění smíchejte 200 ml vody a 20 gramů kyseliny.
Jedlá soda je prášek, který musí mít každá žena doma. Přidávejte do vody takové množství, aby získali konzistenci kaše. Dobře promíchejte a můžete použít. Další variantou je zubní pasta, která je také účinná v boji proti vodnímu kameni.
Sprchové kouty jsou vyráběné z různých materiálů, proto pozor při čištění octem
Modely vyrobené z akrylu by neměly přijít do styku s tvrdými kartáči nebo jiným brusnými prostředky. Na akryl použijte gelové prostředky, které jemně nečistoty odstraní. Z domácích prostředků se hodí roztok lehkého octa. Nalijte ho na místa s vodním kamenem a nechte 20 minut působit.
Smalt je těžké poškrábat, proto na něj můžete použít práškové čističe. Nemá rád pouze sloučeniny kyseliny sírové nebo chlorovodíkové. Ocet i kyselinu citronovou můžete použít bez obav, stejně jako roztok jedlé sody. Keramika je velmi náročný materiál, na něj můžete použít zubní pastu.
Součástí čistého sprchové koutu jsou i instalatérské práce. Snadno se v něm může také ucpat odpad, a to je znovu práce pro jedlou sodu nebo ocet. Stačí je smíchat a nalít do odpadu, nechat pěnit a poté zalít horkou vodou. Nechte nejlépe přes noc působit a ráno vyzkoušejte, jestli je odpad čistý.
Při pravidelném čištění nehrozí žádná překvapení
Jestli máte vodní kámen na vodovodní baterii, můžete namočit hadřík do octového roztoku, omotat ho kolem kohoutku a zabalit do potravinářské folie. Vodní kámen by měl zmizet za 2-3 hodiny. Sprchovou hlavici můžete ponořit na 20 minut do teplého octového roztoku.
Změkčené vápno poté odstraňte párátkem nebo použijte silný proud horké vody. Pravidelně čištění vám nejen prodlouží životnost sprchové hlavice, ale také ušetří peníze nejen za chemické prostředky, ale také za instalatérské práce, které už nebudou potřeba.