Ušetřit při praní prádla lze s jakýmkoliv modelem pračky. Těch na teplou vodu je ale na trhu nedostatek

Fotografie: Depositphotos

Ušetřit při praní by chtěl každý. Abyste toho však docílili, musíte změnit některé prací postupy a také možná svůj denní režim.

V každé domácnosti – ruku v ruce s tím, jak rostou životní náklady – se neustále hledají další a další způsoby, jak by se dalo ještě více ušetřit. Určitě se vyplatí nesvítit zbytečně v místnostech, kde se zrovna nikdo nezdržuje; elektrické přístroje byste měli vypínat úplně, a ne pouze do pohotovostního režimu; vody v konvici uvařte jenom tolik, kolik jí v daném okamžiku spotřebujete. A zřejmě nejvíc peněz lze ušetřit při úsporném praní, ale musíte vědět, jak na to.

Jak se dá ušetřit při praní prádla

  • Vzhledem k tomu, že prací prášky, jež jsou dnes běžně na trhu, jsou hodně účinné, postačí prát většinu prádla na nižší teplotu. Tak se dají ušetřit nemalé částky, neboť na ohřev vody se spotřebuje až 90 % celkové energie, uvádí web Express. Na minimálně 60 °C však perte ručníky, osušky, utěrky a také ložní prádlo.
  • Využívejte celý objem pračky, tj. neperte poloviční dávky, nevyplatí se vám to. Snad jen v případě, že vaše pračka umí k menší dávce prádla napouštět jen přiměřené množství vody.
  • Neplýtvejte pracími prostředky ani aviváží, jak doporučuje web ČtiDoma. Z mnohých zkušeností je zřejmé, že my Češi máme ve zvyku přisypávat do pračky „pro jistotu“ větší množství prášku či přilévat víc aviváže. Nejenže nedocílíte vyššího pracího či avivážního účinku, ale část těchto prostředků vám v prádle zůstane a nevymáchá se. Množství vody na máchání je naprogramováno na určitý objem pracího prostředku a větší množství prostě nezvládne. A vy tak můžete sobě či svým dětem přivodit zbytečnou alergii nebo ekzémy.
  • Při nákupu pračky vyberte takovou, která má co nejnižší spotřebu vody i energie, tedy pračku energeticky úspornou. Cena bude pravděpodobně o něco vyšší, avšak z dlouhodobého hlediska lze tento krok považovat za přínosný.
  • V řadě domácností by úsporu možná zajistila pračka, která by měla přívod i na teplou vodu. Pro některé druhy textilií, zejména ty s krátkým pracím cyklem, by to byl výhodný způsob praní. Dříve se pračky se dvěma přívody, tedy na teplou i studenou vodu, běžně prodávaly; nyní však z trhu zmizely. Tak snad jen sledujte, zda se tento sortiment opět neobjeví.

Perte tehdy, když máte levný proud – tak ušetříte

Jedním z nejdůležitějších kroků k tomu, jak ušetřit při praní, je zvolit tu správnou noční nebo denní dobu – radí web Energy. Ptáte se, jak zjistíte, která doba je ta nejvhodnější? Máte-li doma hodně elektrospotřebičů, pravděpodobně máte od svého dodavatele elektřiny stanoven vysoký a nízký tarif.

Čas s nízkým tarifem
Fotografie: Pixabay

Udělat z klasické pračky sušičku není sci-fi. Postačí k tomu ručník a program na odstřeďování

Na webových stránkách zjistíte, kdy je právě u vás nastavena nižší sazba a kdy vysoká. A pak můžete po tuto dobu, která trvá několik hodin, využívat řadu spotřebičů, i když levný tarif běží hlavně v noci. Pokud máte spotřebiče s odloženým startem, můžete na noc nastavit myčku i sušičku. Jen je zapotřebí zjistit informace a přizpůsobit svůj prací režim nízkému tarifu.

Kdo by chtěl ve své domácnosti ušetřit nemalé částky i jinými způsoby, a to nejen při praní, může si na webu BydlímeÚtulně přečíst článek, v němž jsou tyto metody vedoucí k úsporám blíže popsány.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]