Útok agresivního psa je možné přežít ve zdraví. Rozhodující jsou první vteřiny a jednoduchá reakce napadeného člověka

Fotografie: Depositphotos

Nezodpovědnost některých chovatelů nezná mezí. Proto je třeba se při případném napadení psem umět chránit.

Na ulicích můžete potkat obrovské množství toulavých psů. Zejména v blízkosti trhů, obchodů s potravinami a obytných čtvrtí je jich hodně. Nešťastná zvířata samozřejmě nemohou za to, že měla hrozné majitele, kteří je nechali svému osudu. Tito psi ale představují velké nebezpečí pro kolemjdoucí, protože ve smečce dokážou být hodně agresivní, navíc působí jako zdroj infekce, konkrétně vás mohou nakazit vzteklinou.

Sebevědomí a manévr rozptylování

Jako každé jiné zvíře se i psi cítí bezbranní a bojácní, obzvlášť na ulici. Zkuste se v takové chvíli sebrat a nemyslet vůbec na nic, pokud se k vám pes blíží s jasně agresivními úmysly. Pozorně se mu dívejte do očí, v případě potřeby zakřičte „Fuj!“ nebo „Jdi!“ – slova by měla být krátká a hlasitá. Ale vše výše uvedené se ruší, pokud pes trpí vzteklinou. Je lepší se od takového psa držet co nejdál a pokud je vedle vás, pak se pomalu a bez prudkých pohybů vzdalovat a psa ovládat očima.

Fotografie: Pixabay

Pokud je pes již agresivní a začal se přibližovat směrem k vám, pokuste se zvíře odlákat jakýmkoliv oblečením. Obětujte svou oblíbenou bundu, mikinu nebo tašku, pes se po kusu vrhne a vás si již nebude všímat. Kus oblečení rozhodně za 40 injekcí v nemocnici nestojí. A ještě horší jsou samozřejmě zranění, která mohou zůstat i celý život.

Ignorujte štěkání a v případě nutnosti zamiřte na jeho hrdlo

Chybou mnoha lidí je, že když slyší štěkot psa, začnou sebou škubat, otáčet se, nebo dokonce utíkat. To je ale obrovská chyba. Pamatujte na to, že pokud se pes rozhodl zaútočit, neuslyšíte žádné štěkání. Maximum je tlumené nepříjemné vrčení. Pes se štěkáním snaží spíše jen vyhnat cizince ze svého území. Nikdy se neotáčejte ke psovi zády. Tulák v takové situaci usoudí, že se mu opravdu podařilo vás vyděsit, a pospíší si, aby zuby upevnil skus vašeho těla.

Pokud pes začne útočit, snažte se najít oporu zády, aby vás nemohl za žádnou cenu srazit k zemi. Sundejte si bundu nebo použijte tašku a držte ji v rukách natažených před sebou. Zvíře předmět instinktivně uchopí a začne tahat. Neztrácejte čas kopáním zvířete do krku, to udělejte jen v krajní nutnosti. Mohlo by ho to rozčílit ještě více.

Hand sacrifice a ochranné prvky

Pes může kdykoli zaútočit a ne vždy u sebe budete mít předmět, který můžete použít k obraně. Zde se musíte pokusit minimalizovat následky útoku. Postavte se napůl otočení k útočícímu psovi a dejte ruku dopředu. Když přiběhne blíž, prudce jí trhněte dopředu. Pes bude reagovat na pohyb a držet se předloktí. V ideálním případě je potřeba zvíře kopnout nohou ve skoku a pokud to nevyjde, srazit ho svou vahou na zem a pokusit se psa udeřit co nejsilněji, aby se lekl a pustil vás.

Fotografie: Pixabay

V ideálním případě je dobré mít s sebou kanystr s plynem, abyste se mohli bezpečně chránit. Pokud ale pustíte dítě na procházku a víte, že po vaší ulici běhá hejno psů, zvláště za venčící se fenou, pak je lepší dítěti opatřit lak na vlasy. Jestliže ve vašich kapsách nic takového není a poblíž nejsou ani kameny, zkuste vyzývavě něco zvednout ze země a rozhoupat. Pes instinktivně reaguje na známou hrozbu a existuje tak šance, že prostě uteče.

Zdroj: PetHelpful

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]