Kdo by nemiloval růže. Jsou to královny květin. Jejich pěstování však není úplně jednoduché. Pokud jste to s růžemi dosud nevzdali, určitě se podívejte na tento tip, který se vám bude hodit.
Pěstování růží mnoho lidí vzdá, protože si vyžadují zvýšenou péči. Často však stačí jen překonat prvotní nesnáze a naučit se, co vaší růži prospívá a co ne. Zkušení pěstitelé vám nejspíš řeknou, že péče o ně zase tak složitá není. Existují však každoroční hrozby, které mohou růže, ale i jiné rostliny zcela zahubit. A tady přichází na pomoc úplně jednoduchý trik se žlutou stužkou.
Nic to nestojí a funguje to
Ve videu níže se můžete podívat na zkušeného zahradníka z Polska, jenž se s lidmi dělí o svůj ozkoušený trik, který mu roky funguje. V hlavní roli je tu sice růže, ale použít ho můžete na všechny rostliny. Tento malý, jednoduchý a levný detail vám může výrazně pomoci v péči o rostliny. Dokáže je totiž ochránit před škůdci. A opravdu to funguje.
Každý, i rekreační zahradník, se už potkal se zahradní zkázou v podobě mšic. Ty jsou k rostlinám nemilosrdné. Rychle se množí a dokážou během chvíle obsadit celou rostlinu. Parazitují na ní a odsávají z jejích listů blahodárné živiny. Rostlina tak začne pomalu hynout, a pokud včas nezasáhnete, má jen malou šanci na přežití.
Mšice představují každoroční boj
Mšice se navíc rychle šíří i na okolní rostliny a žádný rozumný zahrádkář je nenechá dělat si, co chtějí. Možná jste zvyklí používat chemické postřiky, které mšice spolehlivě zahubí. Ty však nejsou úplně nejzdravější ani pro nás, ani pro včely a ani pro rostliny. Můžete si tak pomoci domácím přírodním postřikem, jenž má trochu nižší účinnost, ale také do jisté míry funguje. S čím však přišel tento muž, je geniálně jednoduché.
Jistě dobře víte, že mšice se kamarádí s mravenci – a naopak slunéčko sedmitečné si na nich rádo pochutná. Celý trik tak spočívá v tom, že k rostlině přilákáte co nejvíce slunéček. Ta se vyskytují přirozeně na celé zahradě, vy je však tímto jednoduchým trikem přivedete na rostlinu, kterou potřebujete zbavit mšic. Slunéčka tu nakladou své vlastní larvy. Jedna larva pak dokáže zlikvidovat až 100 mšic za den.
Na růži se stužkou není jediná mšice
Na materiálu stužky moc nezáleží. Je dobré, aby vydržela za deště, ale primárně jde o barvu. Nejspíš tak bude fungovat cokoliv žlutého, co do blízkosti rostliny umístíte. Zahradník ve videu také ukazuje, jaký je rozdíl mezi růží, na níž je žlutá stuha, a růží o pár metrů vedle bez stuhy. Je to jasné na první pohled. Na růži opatřené stužkou není jediná mšice, zatímco ta druhá je jimi kompletně obsypaná. Určitě tento trik, který nic nestojí, letos vyzkoušejte.
Zdroj: Sovkusom