Úvěr a 5 málo známých informací. Věděli jste je?

Rádi byste si pořídit nové auto, vybavili dům nebo si jen koupit něco, po čem už dlouho toužíte, ale vaše naspořené peníze na to nestačí? Pokud jste se rozhodli si plány i přesto splnit, jistě jste přemýšleli o možnosti půjčky. Jelikož není pro laika vždy jednoduché vyznat se v nepřeberném množství nabídek, shromáždili jsme pro vás 5 méně známých informací o úvěrech, díky nimž můžete ušetřit.

1. Nejnižší úrok neznačí nejvýhodnější úvěr

Hodně lidí vybírající úvěr většinou sleduje pouze výši úrokové sazby. Navíc si většina z nich myslí, že čím nižší číslo, tím lepší nabídka. Ale pozor – nízký úrok nerovná se automaticky výhodnou půjčku. Úroková sazba totiž může být zafixovaná pouze na určitý čas, po jehož uplynutí ji může poskytovatel úvěru libovolně upravit. Úroková sazba také nic neříká o poplatcích, které s úvěrem souvisí. Mnohem podstatnější je tedy pátrat po tzv. RPSN, jenž zahrnuje kromě úrokové sazby i všechny další náklady včetně poplatků.

2. Ve dvou jde vše lépe!

Máte strach, jak se sami s půjčkou vypořádáte? Nemusíte. Pokud jste přesvědčeni o tom, že si půjčku můžete vzít pouze sami na sebe, mýlíte se. V dnešní době jsou k dispozici i tzv. partnerské půjčky, které si můžete vzít s manželem či partnerem, ale také s někým dalším, s kým sdílíte společnou domácnost. Prostřednictvím takové půjčky nejenom rozložíte míru vaší zodpovědnosti, snížíte riziko neschopnosti splácet, získáte výhodnější podmínky úvěru, ale můžete dosáhnout i na vyšší půjčenou částku.

3. Nepanikařte

Nebojte se zeptat poskytovatele úvěru na cokoliv, čemu nerozumíte. S podpisem „výhodné nabídky“, která už se nikdy nebudou opakovat, raději nespěchejte a v klidu si ji promyslete. I když tyto poučky zná téměř každý, už málo se ví, že pokud si úvěr sjednáte a poté přeci jenom dojdete k závěru, že Vaše rozhodnutí bylo unáhlené, do 14 dnů můžete od smlouvy bezplatně odstoupit!

4. I v oblasti financí se vyplatí sledovat trendy

Stejně jako u nákupu nábytku, elektroniky nebo dovolené se i v oblasti půjček vyskytují zajímavé akce a novinky. Vedle sezónních nabídek či odměn za převod půjčky mohou být zajímavé i zvýhodněné půjčky pro studenty nebo novomanžele. „Například prostřednictvím Novomanželské půjčky dosáhnou partneři do dvou let od svatby na výrazně nižší úrok a mohou si společně půjčit i více peněz,“ vysvětluje Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.

5. Počítejte s úvěrovou kalkulačkou

U spolehlivých poskytovatelů máte možnost použít tzv. úvěrovou kalkulačku, která vám spočítá RPSN, úrokovou sazbu i výši splátek pro libovolnou půjčenou částku a délku splatnosti. Náklady na úvěr jsou totiž většinou pro různé částky a doby splácení jinak vysoké, a proto je dobré dát si práci a vyzkoušet v kalkulačce různé kombinace. Vhodnou volbou výše úvěru a doby splácení můžete na úvěru jednoduše ušetřit až několik tisíc korun.

A na závěr – pozor na nesolidní poskytovatele!

Vedle zmíněných méně známých rad je samozřejmostí se zaměřit i na samotnou společnost, od které si půjčujete. Zbystřit byste měli, pokud se nebude zajímat o vaši finanční situaci, úvěrovou minulost nebo výši příjmů. Přestože se vám mohou zdát podmínky úvěru u takové společnosti výhodné, porozhlédněte se raději jinde. Je především ve vašem vlastním zájmu, aby se poskytovatel úvěru zajímal o to, zda jste schopni půjčku splatit či nikoli.

Obrázek: pixabay.com