Češi objevili díru na trhu s nemovitostmi. Garantované sazby úroků zcela mění pravidla hry

Fotografie: Depositphotos

Garantované sazby úroků ze strany developerů pomohly rozpohybovat zamrzající trh s nemovitostmi. Zájem o nákup bytů totiž po zvýšení základní úrokové sazby ČNB opadl.  

Asi před dvěma lety se kvůli obrovskému nárůstu inflace a následným vysokým úrokovým sazbám téměř zastavilo obchodování s byty. Proto přistoupili developeři v České republice k inovativnímu řešení. Aby zájemcům usnadnili financování nemovitostí, přišli s nabídkou garantovaných hypotečních sazeb, kde vlastně developer klientovi přispívá po určitou dobu na vysoké splátky, čímž mu pomůže snížit výdaje.

Garantované sazby a jejich princip

Developeři garantují maximální výši úrokové sazby po určité období splácení hypotéky, kterou si klient na financování nového bytu v bance sjedná. Jestliže si tedy kupující v bance zafixuje úrok pět procent na tři roky, a developer přitom garantuje sazbu pouhá tři procenta, kupujícímu tento rozdíl na splátkách úroků za určitou dobu doplatí. Jedná se prakticky o slevu na kupní ceně nemovitosti.

Tento přístup pomáhá kupujícím překonat finanční bariéry spojené s nákupem nemovitostí, uvádí HospodářskéNoviny. Současně stabilizuje trh s nemovitostmi tím, že se udržuje poptávka i v takto těžkých ekonomických podmínkách. Tyto zajímavé pobídky jsou však časově omezené. A tak je jen na zájemcích o koupi nemovitosti, zda se jim podaří tyto výhody využít dřív, než garantované úrokové sazby skončí.

Stát představil novinku, která změní životy rodinám s nízkými příjmy. Tato dotace může pomoci zcela každému

Odložená hypotéka

Program Dotovaná hypotéka či Garantovaná hypotéka je navržen tak, aby kupujícím poskytl určitou jistotu v jejich finančním plánování. Což je v obdobích, kdy se z mnoha důvodů mohou úrokové sazby významně zvyšovat, velmi důležité jak pro klienty, tak i pro samotný trh s nemovitostmi. Někteří developeři nabídli i strategii odložených hypoték, píše web HypoIndex.

Znamená to, že kupující si může vyřídit hypotéku až těsně před převzetím nového bytu (předem složí jen malou část kupní ceny). To může být velmi přitažlivá nabídka v situaci, kdy se očekává pokles úrokových sazeb.

Hypoteční a realitní trh je v pohybu

A to je právě důvod, proč bude akce developerů, tedy garantování úrokové sazby, pomalu ale jistě končit. Snížení inflace a klesající úrokové sazby jsou důvodem k tomu, aby developeři začali tyto garantované hypoteční úroky rušit. Tato strategie pro ně sice představovala užitečný marketingový tah, ovšem dofinancování úroků je velice nákladné. A pomalu přestává být opodstatněné. Kdy budou tyto výhody pro zájemce o nákup bytů zrušeny, bude záležet především na vývoji úrokových sazeb.

Využijte výhody garantované sazby úroků
Fotografie: Pixabay

Jestliže hypotéky výrazněji zlevní – a už se to pomalu začíná dít – přestane dotování těchto úvěrů dávat smysl. Kdo tedy pomýšlí na koupi bytu s hypotečním úvěrem, měl by zareagovat včas. Tak se mu může podařit získat finanční výhodu ve výši až několika set tisíc korun. Na BydlímeÚtulně jsme ohledně hypoték napsali i o předčasném splacení hypotečního úvěru.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*