Užijte si léto bez komárů. Přírodní repelenty, které si vysadíte na zahradu, se o to postarají za vás

Fotografie: Depositphotos

Existuje několik druhů komárů a někteří z nich mohou způsobit velké zdravotní problémy. Rostliny níže zmíněné vám v boji proti tomuto obtížnému hmyzu pomohou.

Ačkoliv v zimních měsících na tohoto nepříjemného společníka s radostí zapomínáme, je nejvyšší čas, abychom se na něj připravili. Komáří sezóna totiž přijde rychleji, než se nadějeme. Posedět si vpodvečer po náročném dnu na terase či na balkoně je k nezaplacení. Ale jen do té doby, než vám plány zmaří houf dotěrných komárů nebo much. S pomocí některých rostlin se však před nimi spolehlivě ochráníte.

Citronová tráva, meduňka, bazalka

Citronovou trávu je vhodné pěstovat na zahradě nebo na balkoně, tam, kde se komáři nejčastěji vyskytují. Můžete ji použít na pokožku, když její listy rozdrtíte a kůži potřete vonnou silicí. Bude fungovat jako přírodní repelent. Sice nepůsobí až tak účinně jako komerční chemické prostředky k tomu určené, ale jedná se o mnohem zdravější a přívětivější variantu ochrany před tímto protivným hmyzem. Nejlépe se bude citronové trávě dařit na slunném místě, nezapomeňte také na zálivku.

Fotografie: Pixabay

Listy meduňky voní po citronu a lehce také po mátě peprné. Meduňka chrání před komáry, ale zároveň přitahuje opylovače, jako jako jsou motýli a čmeláci. Potřete lístky meduňky exponovaná místa, kde mají komáři největší tendence útočit. Meduňka je odolná vůči suchu, roste rychle a je vhodná na balkóny.

Bazalka je velmi aromatická bylina s báječnou chutí, která však komárům vůbec nevoní, ani nechutná. Když v ruce rozmačkáte lístky bazalky a potřete si jimi pokožku, poskytne vám téměř 100% ochranu. Bazalka roste rychle a daří se jí jak vevnitř, tak venku. Bazalkové stonky lze nakrájet a vložit je do sklenice s vodou, snadno pustí kořínky.

Levandule, máta, rozmarýn

Levandule krásně voní a je známá také díky svým relaxačním a uklidňujícím účinkům. Bude vás chránit před komáry, kterým tato oblíbená květina vůbec nevoní. V blízkosti levandule si můžete užít ničím nerušený příjemný večer s přáteli bez otravného bzučení. Levanduli doporučujeme vysázet tam, kde venku trávíte hodně času, v blízkosti teras, pergol nebo na balkóně. Potřebuje větší prostor, ale dobře snáší sucho. Levandulí si také můžete potírat kůži.

Fotografie: Pixabay

Máta krásně voní, ale komáři její vůni nesnáší. Rozdrcenými lístky máty můžete rovněž potírat svou pokožku. Zasaďte ji tam, kde sedáváte se svými přáteli. Jedná se o vytrvalou bylinu, jež není nijak náročná. Pozor však na její agresivní kořeny, nejlépe by se tedy měla pěstovat v uzavřené nádobě.

Rozmarýnem často dochucujeme nejrůznější pokrmy v kuchyni, je oblíbený pro své zvláštní aroma a úžasnou chuť. Málokdo však ví, že je také účinným spojencem v boji proti komárům. Jedná se o vytrvalou nemrazuvzdornou bylinku, které se bude líbit na sluníčku. V plné vegetaci ho pravidelně zalévejte. Snítku rozmarýnu můžete vhodit do ohně, hořící rozmarýn naplní vzduch příjemnou vůní, již však komáři nesnáší.

Zdroj: EatingWell