V gumových kachničkách se mohou skrývat nebezpečné věci. V některých případech se jedná doslova o časovanou bombu

Fotografie: Depositphotos

Plastové kachničky na první pohled nepředstavují hrozbu, ale mohou být opravdu nebezpečné. Obzvlášť v přítomnosti malých dětí.

Mnoho lidí má ve své koupelně plastové kachničky, a to především jako prostředek zábavy pro malé děti. Samozřejmě, děti si budou s kachničkami hrát rády, protože je to rozptýlení při „nudném“ koupání. Někteří lidé mají kachničky také jako ozdobu například na špunt do vany. Nicméně výzkum zjistil, že v přítomnosti dětí byste plastové kachničky nechávat neměly. Proč tomu tak je?

Proč jsou kachničky škodlivé

Během výzkumu provedeného Švýcarským federálním institutem pro vědu a technologie o vodě v Curychu a University of Illinois byly změřeny mikroby uvnitř žlutých plastových hraček. Na základě toho bylo zjištěno, že hustá tekutina uvolněná při vymačkávání káčátek obsahovala pravděpodobné patogenní bakterie ve čtyřech z pěti testovaných hraček. Mezi ně patřily bakterie Legionella a bakterie Pseudomonas aeruginosa, což jsou bakterie často zodpovědné za infekce a nemoci.

Podle slov mikrobioložky a vedoucí výzkumnice Lisy Noy byly nalezeny velmi velké rozdíly mezi různými plastovými koupacími zvířaty, s odkazem i na jiné typy hraček do vany, jako jsou gumoví krokodýli, jež byli také testováni. Jedním z důvodů je jejich materiál, protože ten uvolňuje oxid, který může fungovat jako potrava pro bakterie.

Zkuste kachničku rozříznout

Pokud chcete zjistit, jak moc je vaše kachnička uvnitř zaneřáděná, proveďte mimo zraky dětí pitvu a rozřízněte hračku napůl. Možná uvnitř najdete černé skvrny. Je to špína, pravděpodobně doprovázená nějakými plísněmi. Odkud se ale tyto ošklivé věci v hračkách berou? V první řadě to má na svědomí voda, která po koupeli zůstane – všechny nečistoty, bakterie, plísně a všechny ostatní věci smyté z dětského těla se spláchnou do vody, jež se následně nasaje dovnitř hračky.

Fotografie: Depositphotos

Nečistoty z vody se pak usazují na stěnách kachňat a dělají z nich útulný domov pro bakterie nebo plísně. Ve vlhkém horku kachních útrob mají mikroorganismy optimální podmínky k tomu, aby se množily jako králíci, a rychle se tak rozšiřovaly do stále větších a větších traktů kachního těla. Proto dětem hračky do koupele vybírejte pečlivěji, ideálně takové, na nichž plísně nebo špínu rozeznáte ihned. Vyhnete se tak možným nemocem, které by bakterie mohly dětem způsobit.

Zdroj: Athensmagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]